Cvičení ZÓNA 2013

Cvičení ZÓNA 2013 je součinnostní cvičení, jehož úkolem je prověřit krizovou připravenost ústředních orgánů státní správy, orgánů územní samosprávy a složek integrovaného záchranného systému při řešení mimořádné události vzniklé v souvislosti se simulovanou radiační havárií v jaderné elektrárně Dukovany.

Do cvičení ZÓNA, jehož hlavním garantem bylo Ministerstvo vnitra – Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR a kterého se celkově zůčastnilo 1590 osob a 97 kusů techniky, se zapojily útvary resortu obrany, které jsou trvale vyčleněny pro integrovaný záchranný systém a pro nasazení ve prospěch Policie ČR.

Místo cvičení:

Cvičení ZÓNA 2013

  • Jaderná elektrárna Dukovany, kraj Vysočina, Jihomoravský kraj.

Termín cvičení:

  • 26. až 28. března 2013.

Účast za resort obrany:

  • Příslušníci 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany z Liberce, 7. mechanizované brigády z Hranic, příslušníci letecké skupiny monitorování radiační situace z 314. centra výstrahy zbraní hromadného ničení z Hostivice – Břví, brněnské Univerzity obrany a krajských vojenských velitelství v Jihlavě a Brně.

Zástupce ředitele cvičení za resort obrany:

  • Zástupce náčelníka Generálního štábu Armády České republiky – ředitel Společného operačního centra Ministerstva obrany generálmajor Aleš Opata.