Černý medvěd zachraňuje rukojmí

Autor: major Jan Čermák

Námět cvičení dnes připravil příslušníkům Mnohonárodního praporu Vojenské policie NATO nezvyklou situaci. Do základní školy v nedaleké obci Pliešovce přišel muž, který tvrdil, že má výbušninu a školu vyhodí do povětří.

Zabarikádoval se v jedné z tříd a školní děti vzal jako rukojmí. Ředitelka školy, která se rozhodla na cvičení Black Bear 2011 participovat, se okamžitě obrátila na vojenské policisty pod hlavičkou mise AUFOR II s prosbou o pomoc. Tato fáze měla za cíl prověřit schopnost MNMPBAT spolupracovat s civilním sektorem. Na osvobození dětí a zneškodnění nebezpečného teroristy se podíleli vojenští policisté ze všech čtyř států. Děti z ostatních tříd, učitelé i nepedagogický personál byli evakuováni do bezpečí a Černý medvěd mohl ukázat svou sílu. Zásahový tým slovenských policistů slanil z vrtulníku na blízké fotbalové hřiště. S podporou a jištěním od ostřelovače se tým přesunul do školní budovy. Vyjednavač mezi tím navázal se zabarikádovaným mužem kontakt a snažil se jej přimět, aby propustil rukojmí a lépe, aby se vzdal. V okamžiku, kdy se mu podařilo rozptýlit pozornost nebezpečného muže provedli slovenští vojenští policisté zákrok, který skončil jeho zneškodněním. Na tuto část cvičení se přijel podívat i ředitel slovenské Vojenské policie plukovník Jaroslav Hamár, který na adresu cvičících nešetřil slovy chvály.

Osvobození rukojmí nebylo jedinou událostí dneška. Čeští pyrotechnici začlenění v sestavě MNMPBAT likvidovali nastraženou nálož. Tu představovala bakelitová protitanková mina. Ačkoli pyrotechnici dopředu věděli, že mina je cvičná, nic neponechali náhodě, nic nepodcenili a počínali si velmi obezřetně. Improvizovaná výbušná zařízení patří, zvláště v Afghánistánu, k největším rizikům. Mnoho koaličních vojáků bylo explozemi zraněno, nebo dokonce přišlo o život. I mezi českými veterány můžeme nalézt vojáky zraněné při výbuchu takových náloží.

V odpoledních hodinách probíhaly v prostoru odpovědnosti MNMPBAT volby. Vojáci AUFOR II pomáhali zajistit jejich hladký a regulérní průběh. Volební místnost a její blízké okolí se staly dějištěm několika incidentů, které museli vojenští policisté v souladu s námětem vyřešit. Čelili tak pokusu o neregulérní volení, do volební místnosti přišla i osoba, která byla pro svou kriminální činnost v pátrání, před volební místností se konala demonstrace a navíc konvoj převážející volební urnu k sečtení hlasů.byl přepaden. Českým vojenským policistům se ale podařilo z léčky uniknout a urnu doručit na místo určení.

Češi opět na střelnici, tentokrát v panelovém domě

Další z možností, které nabízí vojenský výcvikový prostor Lešť, je taktický výcvik s ostrou střelbou v panelovém domě. Zde je možné v reálném prostředí skloubit taktiku s použitím zbraně. Každý byt nabízí řadu variabilních možností uspořádání a zákrok v něm je tak vždy vyžaduje originální řešení situace. Obsluha pamatovala i na takové detaily, jako například vstupní dveře, které lze buď vyrazit beranidlem, nebo odstřelit, či na možnost pro odstřelovače vyzkoušet reálnou střelbu přes okenní tabuli. Čeští vojenští policisté byli výcvikem doslova nadšeni.