Zbraně a prostředky

FN Minimi je plně samočinná dlouhá zbraň, kulomet, ráže 5,56mm nebo 7,62mm (tuto ráži nakupuje AČR). Zbraň je určená jako základní podpůrná zbraň družstva (čety) jako nesená a obsluhovaná jedním střelcem, ale může být rovněž v případě potřeby lafetována (do trojnožky nebo do montáže na technice) a plnit v omezeném rozsahu úkoly univerzálního kulometu. Zbraň je v současné době zavedena ve výzbroji prakticky všech zemí NATO, zejména Velké Británie, Kanady a USA (zde pod označením M-249 SAW).

lehký kulomet - 5,56mm kulomet univerzální FN Minimi (M249 SAW)

Česká armáda zavedla v roce 2011 do výzbroje novou základní zbraň jednotlivce. Přinášíme podrobné technické informace.

Útočná puška 5,56 × 45 mm CZ 805 BREN A1/A2

68mm reaktivní protitankový granát vzor 75 je jednorázově použitelný prostředek, určený k ničení obrněných a opevněných cílů. Je zaveden do výzbroje mechanizovaných jednotek pod zkráceným názvem RPG-75.

01_s.jpg

Pancéřovka RPG-7 (RPG-7V) je reaktivní protitanková zbraň bez zpětného rázu nabíjená předem. Tvoří základní ruční protitankovou výzbroj mechanizovaných jednotek. Je určena (obdobně jako RPG-75) k ničení tanků, bojových vozidel pěchoty a ostatních obrněných prostředků protivníka. Lze ji použít i k ničení úkrytů jak polního typu, tak i zděných a betonových staveb.

01_s.jpg

12,7mm kulomet NSV je ruské výroby a tvoří výzbroj tanků, obrněných transportérů a mechanizovaných jednotek. V AČR jsou 12,7mm kulometem NSV doplňkově vyzbrojeny tanky T-54/55 , T-72 a některé. Zbraň je prostředkem protivzdušné obrany tankových a mechanizovaných jednotek a slouží k bezprostřední ochraně vlastní sestavy.

02_s.jpg

7,62 mm univerzální kulomet vz. 59 je účinná automatická zbraň s vyměnitelnou hlavní. K činnosti závěru je využito tlaku části plynů, vzniklých hořením prachové náplně náboje. Je určen k ničení nekrytých a zamaskovaných skupinových cílů a důležitých jednotlivých cílů, zejména pak k umlčování živé síly (do 600 m). Kulomet lze použít i ke střelbě na lehce pancéřovanou a automobilní techniku (do 300m) a proti útočícím bojovým letounům a vrtulníkům (do 500 m). Střelbu z UK vz. 59 lze vést krátkými (3 až 6 ran) nebo dlouhými (20 ran) dávkami.

01_s.jpg

Univerzální 7,62mm tankový kulomet PKT je lehký kulomet z ruské dílny Kalašnikova, určený k montáži do techniky jako doplňková (podpůrná) výzbroj, respektive jako spřažený kulomet s hlavní zbraní (kanónem nebo velkorážným kulometem).

01_s.jpg

30-mm granátomet AGS-17 je automatická zbraň začleněná do organizace mechanizovaných jednotek. Je určen k umlčování živé síly, ničení kulometů, bezzákluzových a protitankových kanónů protivníka. Lze jej využít i k ničení automobilní techniky a lehce pancéřovaných cílů protivníka. Rychlost střelby je možno ovlivnit nastavením regulátoru rychlosti střelby. Střelbu, přímou nebo nepřímou, je možno vést krátkými dávkami (5 až 7 ran), případně nepřetržitě.

01_s.jpg

Mezi nejúčinnější zbraně jednotek mechanizovaného vojska patří 30mm automatický kanón 2A42 (30 AK 2A42).

30mm automatický kanón 2A42

14,5mm kulomet KPVT je zákluzová automatická zbraň, vyvinutá ruskými výrobci zbraní po druhé světové válce. Vyznačuje se značnou počáteční rychlostí střely (900 m/s). Je určen k ničení lehce pancéřovaných cílů, popř. automobilní techniky protivníka.

01_s.jpg

7,65mm samopal vzor 61 (7,65mm Sa vz.61 - "Škorpión") je univerzální ruční automatická zbraň jednotlivce. Vzhledem k malým rozměrům a nízké hmotnosti je ideální zbraní pro speciální jednotky a osádky pozemní bojové techniky. Zbraň, kterou je možno nosit i v pouzdru na opasku, lze použít rovněž jako pistoli pro vedení střelby z jedné ruky.

01_s.jpg

7,62mm samopal vz. 58 je osobní zbraní jednotlivce a jsou jím vyzbrojeni příslušníci všech druhů vojsk AČR. Jedná se o lehkou, automatickou ruční zbraň využívající k činnosti závěru tlaku plynů, vzniklých hořením prachové náplně. Umožňuje střelbu jednotlivými ranami nebo malými (3 až 4 rány) nebo velkými (10 až 30 ran) dávkami. Nastavení způsobu střelby se provádí přepnutím přeřazovače do polohy (1) nebo (30).

01_s.jpg