Odstřelovací puška Falcon

12,7 mm odstřelovačská puška FALCON je jednoranná opakovačka s uzamčenou nábojovou komorou.

Natočení závěru, zasunutí náboje do nábojové komory, vytažení nábojnice z nábojové komory a její vyhození se provádí ručně pomocí páky závěru.

Odstřelovačská puška má válcové pouzdro, na něž navazuje hlaveň s drážkovaným vývrtem, která je v pouzdře zbraně upevněna bajonetovým spojem.

Na hlavni je umístěna sklopná, výškově stavitelná dvounožka a vyjímatelná transportní rukojeť.

Hlaveň je ukončena úsťovou brzdou s bočními kanálky s účinností 75%.

Zbraň má válcový, odsuvný závěr se dvěma uzamykacími ozuby.

Pouzdro závěru je řešeno jako dělené, vzadu ukončeno odpruženou botkou a oboustrannou lícnicí z plastu.

Spoušťový mechanismus je řešen jako dvouodporový s konečným odporem 30 – 40 N. Zbraň je vybavena schránkou na dva náboje plněnou shora, popřípadě ji lze odejmout a nahradit spodním krytem, takže zbraň lze poté používat jako jednorannou s ručním nabíjením. V horní části pouzdra závěru je rybina pro montáž zaměřovače.

Pro střelbu ve dne je 12,7 mm odstřelovačská puška vz. 99 vybavena denním zaměřovačem ZD 10x50, pro střelbu v noci se nasazuje pasivní noční zaměřovač ZN 6x. Pro případ poruchy optického zaměřovače se nasazují mechanická mířidla.

Pro přenos zbraně v terénu na delší vzdálenosti je odstřelovačská puška uložena v pouzdru pro přenos. 12,7 mm odstřelovačská puška FALCON je určena pro střelbu bojovými náboji na dálku do 1500 m ve dne a do 1000 m v noci. Slouží pro účely speciálních jednotek, výsadku nebo antiteroristických jednotek.

Konstrukce zbraně umožňuje rozložení na dvě části. Je to pouzdro zbraně se zaměřovačem a hlaveň s dvounožkou. Takto rozloženou zbraň je možno uložit do pouzdra pro přenos, které umožňuje přepravu zbraně na delší vzdálenosti. Ve variantě pouzdra pro seskok se hlaveň poutá na bok výsadkáře. Po otevření padáku spustí výsadkář na lano pod sebe hlaveň i pouzdro. Lano je dlouhé 2 nebo 10 m, podle toho jestli se jedná o kulatý padák nebo o křídlo. Po přesunu na místo určení se zbraň zkompletuje. Z pouzdra pro přenos se vyjme vložka, ve které je přepravováno pouzdro zbraně se zaměřovačem. Přenosová část, tzv. nosítka jsou řešeny z nepropustného materiálu a slouží střelci jako podložka při střelbě.

Podle typu terénu, ve kterém bude operace probíhat je možno použít provedení pouzdra pro přenos maskáčové zelené nebo pískové.

Typ OP96 OP99 VT99 dle C.I.P.

Ráže 12,7 x 107 12,7 x 99 (.50 Browning)

Počáteční rychlost 790 - 900 m/s 825 - 925 m/s

Hmotnost jednorané pušky 12,7 kg 12,2 kg

Hmotnost denního zaměřovače s držákem 1,4 kg 1,4 kg

Hmotnost pušky s naplněným dvouranným zásobníkem 13,4 kg 12,9 kg Hmotnost pušky s naplněným dvouranným zásobníkem a denním zaměřovačem 14,8 kg 14,3 kg Celková délka pušky 1380 mm 1260mm

Délka hlavně 927 mm 839 mm Konstrukce závěru "BULLPUP" (zkrácený závěr) Závěr otočný s dvojitým uzámčením

Průraznost 25mm pancíř na 100m Hmotnost střely 42,5 - 49 g 42,9 - 51g

Dvojnožka a úsťová brzda součástí standartního vybavení

Účinnost úsťové brzdy 70% Účinna střelba do vzdálenosti 1600m ve dne 800m v noci