Protiletadlový raketový komplet Strela 10 (9K35M STRELA-10M)

Protiletadlový raketový komplet (PLRK) 9K35M STRELA-10M (S-10M) je určen kvedení boje se vzdušným protivníkem ve všech druzích vedení bojové činnosti bráněných vojsk. V kódu NATO se označuje SA-13 GOPHER.

Bojové prostředky kompletu tvoří bojová vozidla 9A34, 9A35 a protiletadlové rakety 9M37. Technické prostředky kompletu tvoří zkušební stanice, technická ošetřovna, trenažér operátora, hmotnostní ekvivalent rakety, učebně výcviková raketa a kontrolní přístroj operátora.

Lehký pásový transportér MT-LB, poskytuje celému kompletu vynikající jízdní vlastnosti v terénu.

Bojová vozidla prošla postupně modernizací, která spočívá v zástavbě nového zařízení nazvaného "pracoviště velitele kompletu (PVK-10M)". PVK-10M zabezpečuje příjem a zpracování datových souborů a informací o vzdušné situaci. Jeho prostřednictvím lze docílit natočení věže s odpalovacím zařízením na vybraný cíl podle údajů vyslaných z velitelského stanoviště nebo přímo radiolokátoru. Software PVK-10M zabezpečuje mimo jiné kontrolu jednotlivých zařízení bojového vozidla, dále umožňuje využít režim trenažér a v neposlední řadě i činnost kontrolního přístroje 9F75, který již není nutné k vozidlu složitým a nepohodlným způsobem při bojových střelbách připojovat. K zajištění hodnověrné identifikace vzdušných cílů je v bojových vozidlech PLRK-S10M nahrazován původní systém NRZ typu KREMNYJ-2 systémem MARK XII.

Raketa 9M37 s infračervenou naváděcí soustavou a motorem na tuhé pohonné látky dosahuje maximální rychlosti Mach 2 a je schopná zasáhnout cíl, letící rychlostí do Mach 1,25. Raketa je vybavena vysoce explozivní hlavicí o hmotnosti 6 kg s fragmenovaným jádrem. Kontejner je určen k bezpečnému skladování a přepravě rakety, k jejímu připojení na odpalovací zařízení bojového vozidla, k zamíření a k odpálení. Některá bojová vozidla jsou vybavena rádiovým zaměřovačem 9S16, určeným ke zjišťování vzdušných cílů. Dosah detekce zabezpečuje vytvoření dostatečného časového prostoru pro včasné natočení věže a odpalovacího zařízení bojového vozidla do směru na cíl.

Základní technické údaje:

Dálkový dosah: 1,5 - 10 km

Výškový dosah: 10 - 5000 m

Počet převážených raket

- na odpalovacím zařízení: 4

- v přepravním prostoru: 4

Raketa:

Délka: 2,2 m

Průměr těla: 0,12 m

Celková hmotnost: 55 kg

Vozidlo:

Maximální rychlost: 61,5 km/h

Délka: 6,93 m

Šířka: 2,85 m

Výška

- v převozní poloze: 2,22 m

- v bojové poloze (náměr 0°): 3,162 m

- v bojové poloze (náměr 80°): 3,965 m

Celková hmotnost: 12 152 kg