Vojenská tematika má ve filmové a dokumentární tvorbě své pevné místo. O Armádě České republiky vzniklo prvních osm profilových dokumentů v roce 2004, které odvysílala Česká televize. Byly určeny k propagaci armády a pro získání zájemců o vojenské povolání. Postupně bylo vyhotoveno více než dvacet filmových dokumentů. Kromě televizních diváků je mohli zhlédnout i účastníci různých armádních propagačních aktivit.
Publikované DVD filmy nebo VHS kazety pro filmotéku postupně upravuje František Bobisud, OK MO. Formát filmů je převáděn na formát mp4 pro web.
Lešany - Tankový den 2010

Lešany - Tankový den 2010

Letošní tankový den se vyznačoval několika zajímavostmi. Především ohavné počasí nedokázalo odradit zhruba 8 000 návštěvníků, kteří svojí účastí projevili nemalou dávku vlastenectví a nadšení pro vojenskou historii. Byli odměněni přehlídkou tanků, jež vážily dohromady přes 300 tun. S výjimkou historických Lt 38 a T-34 a se jednalo o typy zavedené do výzbroje po ukončení druhé světové války. Jako další ze zajímavostí lze uvést, že mimo nejmodernějšího T-72 M4CZ z výzbroje AČR se typy prezentované v aréně zúčastnily v různých verzích konfliktů na Středním a Blízkém východě. V některých případech i pět z nich. Proto lze prezentaci fondu těžké techniky Vojenského historického ústavu označit za doslova unikátní. Je to zásluha především plk. Aleše Knížka, ředitele VHÚ, který v rekordně krátkém čase vytvořil zajímavou přehlídku technologických vzorů těžké techniky. Nepočetní technici Vojenského technického muzea v Lešanech posíleni několika dobrovolníky dokázali zvládnout obrněnou techniku, vesměs zahraničního původu, na profesionální úrovni.
6 min.

Cihelna

Cihelna

Několik dílů dokumentů pojednává o Dnech sil podpory AČR a Kralickém Sněžníku - hoře evropského významu.

Srpnové povodně 2010 - severní Čechy

Srpnové povodně 2010 - severní Čechy

Zoufalství a pohnuté osudy lidí zasažených ničivou povodní zachytil film, který je zároveň obrazem vzájemné účasti, solidarity a pomoci poskytované v rámci integrovaného záchranného systému. Významné místo v široké sestavě obětavých záchranářů zaujímají vojáci, jejichž pomoc je nezastupitelná. Dokument je představil v prvích hodinách zásahu. 3 min.

POCTY A TÓNY

POCTY A TÓNY

Sedm dílů dokumentu pojednává o Posádkovém velitelství Praha, symbolice - znaku útvaru, čestné stráži, vojenské hudbě, armádním generálu v.v. Ing. Tomáši Sedláčkovi a vojenském kostele.
Ministerstvo obrany ČR - PIC MO © 2008


Odkaz na stránky Posádkové velitelství Praha

Boleslavská hradba 2009

Boleslavská hradba 2009

Dokument o fiktivním námětu cvičení sil podpory v roce 2009, jehož tématem je logistická podpora jednotek v zahraničních misích.
Velitelství výcviku - Vojenská akademie © 2010; 13 min.

Střídání staré dámy

Střídání staré dámy

Dokument o letounech ANTONOV AN-26 a CASA C-295M z roku 2010.
Prezentační a informační centrum MO ve spolupráci s 24. základnou dopravního letecva T. G. Masaryka v Praze - Kbelích © 2010; 14 min.