Armáda » Informační servis

Informační servis

Ze zpravodajství

21.5.2018 •Až do pátku 25. května ve vojenském výcvikovém prostoru Libavá potrvá mezinárodní cvičení Screener 2018, kterého se účastní více než 1600 vojáků s 290 kusy vojenské techniky. Cvičení je zaměřené na výcvik průzkumných jednotek a příslušníků zpravodajského zabezpečení 7. mechanizované brigády, zahraničních partnerů a dalších jednotek zpravodajského zabezpečení útvarů pozemních sil.

Fáze IIIA: Screener 2018 cvičí průzkumníky a manévrové prapory v konfliktu vysoké intenzity

18.5.2018 •Na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště se ve dnech 15. a 16. května uskutečnila hlavní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018 (AMSE18), které je naplánované od 3. do 14. září 2018 na území České republiky. Hlavním cílem je sladění výcviku předsunutých návodčích s leteckými osádkami a veliteli pozemních jednotek v mnohonárodním prostředí.

Plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018 (AMSE18)

17.5.2018 •Ve dnech 15. a 16. května se náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Aleš Opata zúčastnil v Bruselu pravidelných jednání Vojenského výboru NATO a Vojenského výboru Evropské unie.

Generál Opata se se zúčastnil jednání vojenských výborů NATO a EU

16.5.2018 •V německém výcvikovém prostoru Altmark probíhá od 5. května dvoutýdenní certifikační cvičení praporního úkolového uskupení vyčleněného do sil eFP (Enhanced Forward Presence) v Litvě. Společného cvičení se kromě německých a nizozemských vojáků účastní i rotní úkolové uskupení Armády České republiky.

V Německu vrcholí příprava mezinárodních jednotek pro nasazení v Litvě

14.5.2018 •Dvacet cestujících a tři členové posádky. Tolik lidí bylo na palubě vojenského vrtulníku, který odstartoval z mezinárodního letiště Brno-Tuřany a měl namířeno na letiště v Praze – Kbelích. Při tvrdém přistání ale došlo k usmrcení a zranění několika lidí. Naštěstí ve čtvrtek 10. května nešlo o skutečnou tragédii, ale o cvičení integrovaného záchranného systému, kterého se zúčastnilo přibližně osmdesát záchranářů a desítka rozhodčích.

Ve Kbelích havaroval vrtulník

11.5.2018 •V pátek 11. května se za přítomnosti náčelníka Generálního štábu Armády České republiky generálporučíka Aleše Opaty uskutečnil v kasárnách 21. základny taktického letectva v Čáslavi slavnostní nástup k předání funkce velitele Vzdušných sil AČR. Brigádní generál Petr Hromek převzal bojový prapor velitele Vzdušných sil AČR. Dosavadní velitel generálmajor Jaromír Šebesta po více než 36 letech služby u vzdušných sil odchází do vojenské diplomacie.

Generál Petr Hromek převzal bojový prapor Velitelství vzdušných sil

10.5.2018 •Poslední rok první světové války představuje výstava Vojenského historického ústavu. Tu dnes před budovou Generálního štábu Armády ČR v Praze zahájil jeho náčelník generálporučík Aleš Opata.

Válečný rok 1918 přibližuje výstava před Generálním štábem

9.5.2018 •Ve Vlachovicích – Vrběticích na Zlínsku, kde v roce 2014 vybuchly dva muniční sklady, pokračuje pod vedením policejních pyrotechniků plošný hloubkový pyrotechnický průzkum a povrchový sběr munice a muničních elementů. Na provádění prací se společně s policisty, hasiči a zdravotníky podílí osm vojáků 153. ženijního praporu z Olomouce.

Pyrotechnici a ženisté nadále pokračují v pyrotechnické očistě vrbětických muničních skladů

9.5.2018 •O budoucnosti systému velení a řízení vzdušných sil jednali na konferenci EURAC (European Air Chiefs´ Conference) v dánské Kodani evropští velitelé vzdušných sil. Armádu České republiky od 2. do 4. května zastupoval nový velitel vzdušných sil brigádní generál Petr Hromek. Poprvé tak uskutečnil zahraniční cestu po svém ustanovení do funkce.

Generál Hromek jednal na konferenci evropských velitelů vzdušných sil

8.5.2018 •Prezident republiky a vrchní velitel ozbrojených sil Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval dva nové generály z řad Armády České republiky a Vojenské policie a další dva povýšil do vyšších generálských hodností.

Prezident republiky u příležitosti Dne vítězství jmenoval nové generály