Armáda » Informační servis

Informační servis

Ze zpravodajství

25.6.2017 •V sobotu 24. června se v obci Senice u Poděbrad sešli zástupci Armády ČR, Parlamentu ČR, Středočeského kraje, Československé obce legionářské a dalších organizací, aby společně s vojáky, válečnými veterány a veřejností zavzpomínali na příslušníky paraskupiny Silver A. Ta právě nedaleko této vesnice v noci z 28. na 29. prosince roku 1941 seskočila na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava.

Členové paraskupiny Silver A plnili podobné úkoly jako dnes příslušníci speciálních sil

23.6.2017 •Dnes se ve Slavnostní síni Národního památníku v Praze na Vítkově uskutečnil nástup příslušníků AČR po návratu ze zahraniční operace v Afghánistánu, Iráku, Egypta a Bosny a Hercegoviny. Nástupu se zúčastnil náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář, náměstek pro řízení sekce obranné politiky a strategie MO Jakub Landovský, předseda Výboru pro obranu Poslanecké sněmovny David Kádner a řada dalších významných hostů.

Vojáci převzali na Vítkově ocenění za službu v zahraničí

23.6.2017 •Příslušníci Veterinárního ústavu Hlučín společně s dalšími odborníky vojenské veterinární služby a Státní veterinární správy (SVS) se od 19. a 22. června ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice zapojili do cvičení „Nákaza 2017“. Během cvičení si vojenští i úřední veterináři vyzkoušeli, jak jsou po teoretické a fyzické stránce připraveni spolupracovat v případě, že se v tuzemských chovech objeví podezření na nebezpečné nákazy, jako jsou slintavka a kulhavka (SLAK), ptačí chřipka nebo africký mor prasat.

Nákaza 2017 prověřila spolupráci vojenských i státních veterinářů v Boleticích

23.6.2017 •V polském Krakově se ve dnech 21. a 22. června uskutečnilo společné jednání náčelníků Generálních štábů zemí V4, které bylo v příslušných bodech programu rozšířeno o účast náčelníků Generálních štábů Pobaltských států a Ukrajiny. Českou republiku zastupoval náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

V Krakově jednali náčelníci Generálních štábů zemí V4, Pobaltských států a Ukrajiny

20.6.2017 •Na základně Ādaži nedaleko Rigy se v pondělí 19. června konal inaugurační ceremoniál k nasazení aliančních sil Posílené předsunuté přítomnosti (eFP) na území Lotyšska. Zúčastnil se jej 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun společně s prezidentem Lotyšska Raimondsem Vējonisem, Generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a dalšími významnými hosty.

Aliance inaugurovala nasazení sil Posílené předsunuté přítomnosti na území Lotyšska

19.6.2017 •Zoo Praha ve spolupráci s Armádou ČR přepravila do přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku čtyři koně Převalského. Šlo již o sedmý samostatný transport pražské zoo, přičemž dosud bylo na vzdálenost šesti tisíc kilometrů přepraveno dvaadvacet klisen a jeden hřebec, další čtyři koně byli letecky přepraveni uvnitř Mongolska. Zároveň v současné době uplyne 25 let od prvního okamžiku, kdy byli do Gobi vypuštěni první koně Převalského, kteří byli odchovaní v zajetí a následně byli vráceni zpět do volné přírody.

Čtyři klisny koně Převalského odletěly do Mongolska. Přistanou v 6 hodin ráno

19.6.2017 •Nejbezpečnějším městem v republice byla v pátek 16. června Příbram. V areálu tamního koupaliště Nový rybník se totiž konal Den bezpečné Příbrami, v rámci kterého nechyběla přehlídka armádní, policejní, zdravotnické a hasičské techniky spojená s dynamickými ukázkami. Dopolední program byl určen pro základní a střední školy, odpoledne mohla přijít veřejnost.

Armáda na příbramském koupališti předvedla techniku i přistání vrtulníku

19.6.2017 •Bojové jednotky 44. lehkého motorizovaného praporu z Jindřichova Hradce prošly rotními taktickými cvičeními. Ta se uskutečnila od 5. do 16. června ve vojenském výcvikovém prostoru Boletice. Součástí byly nejen bojové střelby, ale i překonání vodní překážky v sestavě roty. Výcvik 1. rotního úkolového uskupení navštívil 1. zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálporučík Jiří Baloun a velitel Pozemních sil AČR generálmajor Štefan Kaleta.

Vojenské cvičení v Boleticích navštívil generálporučík Baloun a generálmajor Kaleta

15.6.2017 •Den ozbrojených sil České republiky se blíží. V rámci oslav se už ve středu 21. června v Praze a ve čtvrtek 22. června v Plzni uskuteční jedenáctý ročník mezinárodní přehlídky exhibičních vystoupení jednotek čestných stráží středoevropského regionu. Akce se zúčastní vojáci z České republiky, Maďarska, Německa, Polska a Slovenska, jejichž vystoupení je nevšední kombinací vojenské pořadovosti a preciznosti, ale i zajímavých invencí a vtipu.

Oslavy Dne ozbrojených sil se blíží. Každoroční DrillFest je za dveřmi.

14.6.2017 •Od neděle 11. do úterního večera 13. června přešla přehrada na Želivce nedaleko obce Hulice na Benešovsku pod zvláštní armádní režim. To proto, že se zde odehrávala hlavní část jarního cvičení 121. pěší roty, která působí při Krajském vojenském velitelství Praha – Středočeský kraj. Aktivní zálohy se poprvé ve své historii soustředily na výcvik v civilním prostředí. Cvičení Hráz 2017 navštívil i brigádní generál Jaromír Alan, ředitel sekce rozvoje a plánování schopností Ministerstva obrany.

Aktivní zálohy cvičily ochranu vodního díla na Želivce Hráz 2017