Armáda » Informační servis

Informační servis

Ze zpravodajství

19.9.2014 •V pátek 19. září se v Ostravě uskutečnila konference věnovaná schopnostem, aktuálním trendům a možnostem spolupráce v oblasti nadzvukového letectva. Prestižní mezinárodní akci, které se zúčastnilo na padesát expertů z jedenácti států světa, uspořádalo ministerstvo obrany ve spolupráci s občanským sdružením Jagello 2000.

O další spolupráci v oblasti nadzvukového letectva jednalo mezinárodní auditorium resortních expertů

19.9.2014 •Náměstek ministra obrany Tomáš Kuchta a zástupce náčelníka generálního štábu generálmajor Jiří Baloun dnes v Národním památníku na pražském Vítkově ocenili 38 vojáků, kteří se vrátili z výcvikové mise Evropské unie v Mali. Tři vojáci 3. jednotky obdrželi vedle medaile Za službu v zahraničí také Čestný odznak Armády ČR Za zásluhy.

Vojáci 3. jednotky byli oceněni nejen za výcvik vojáků v Mali

19.9.2014 •Ve dnech 14. až 17. září provedla Ruská federace pozorovací misi nad územím České republiky podle Smlouvy o otevřeném nebi.

Ruský pozorovací letoun monitoroval území ČR

19.9.2014 •Přesně 2 171 běžců se ve čtvrtek 18. září v jihočeských Strakonicích zapojilo do Běhu naděje, charitativní akce na podporu boje proti rakovině. Role místních pořadatelů se i v letošním roce ujali příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ve spolupráci s městem Strakonice a Muzeem středního Pootaví.

Strakoničtí běželi proti rakovině

18.9.2014 •Nasazení v zahraniční operaci nepředstavuje zátěž jen pro vojáka, ale i jeho nejbližší. Co dřív řešili dva, leží najednou na bedrech jediného člověka. Aby se rodin půlroční „oslabení“ dotklo co nejméně, je jim k dispozici kaplan či psycholog a velitel útvaru pro ně pořádá pravidelná setkání.

Když je voják v misi, nabízí rodině pomoc armáda

18.9.2014 •Cvičení, které nese název Ground Pepper, vyplývá z dubnové dohody mezi ministerstvy obrany České a Slovenské republiky a uskuteční se od 13. do 22. října 2014 ve Vojenském výcvikovém prostoru Lešť na Slovensku. K původně plánovanému výcviku českých a slovenských vojáků se přidají příslušníci ozbrojených sil Maďarska, Polska a USA. Do výcviku se zapojí na 700 zahraničních účastníků, z toho 271 českých vojáků s více než 72 kusy techniky a 630 kusy zbraní a zbraňových systémů. Celkový počet cvičících je plánován do 1 300 osob. Cvičení Ground Pepper tak bude pro Slovensko největším cvičením zahraničních vojáků na tomto území v letošním roce.

Cvičení Ground Pepper 2014

18.9.2014 •Ve dnech od 8. září do 18. září se příslušníci velitelství 4. brigádního úkolového uskupení zúčastnili mezinárodního cvičení Noble Ledger 2014 v německém Wildfleckenu. Jednalo se o další krok k začlenění do sil rychlé reakce NATO pod vedením 1. německo-nizozemského sboru (1.GNC).

4. brigáda rychlého nasazení se zúčastnila cvičení Noble Ledger 2014 v Německu

18.9.2014 •Monitorování pokusných jaderných výbuchů zejména na amerických a francouzských jaderných střelnicích pro tehdejší Varšavskou smlouvu – to byly první úkoly seismické stanice Polom. Vojenské zařízení tehdy podléhalo velmi přísnému utajenému režimu a bylo napojeno přímou linkou na moskevský Ústav fyziky Země, kam informace předávalo do dvaceti minut.

Proměna unikátní stanice Polom: od monitorování jaderných výbuchů po měření seismických jevů

17.9.2014 •Takto definoval ředitel Agentury vojenského zdravotnictví brigádní generál Božetěch Jurenka jednu z podmínek přepravy kriticky nemocného pacienta v úvodní přednášce konference Aspekty práce pomáhajících profesí. „Roli samozřejmě vždy hrají zdravotnická péče ve válečných podmínkách i plán následné léčby nemocného,“ doplnil generál Jurenka.

Benefit MEDEVACu by neměl převyšovat riziko transportu pacienta

16.9.2014 •Na pardubickém letišti probíhají poslední přípravy na převoz munice do Iráku. První část z více jak 400 tun munice, jejíž poskytnutí formou daru schválila česká vláda, opustí Českou republiku již ve čtvrtek 18. září. Do Iráku ji přepraví velkokapacitní letoun kanadské armády C-17 Globemaster III.

První část munice pro Irák je již připravena k převozu