Armáda » Informační servis » Zpravodajství

Zpravodajství

Veškeré fotografie a texty uveřejněné na www.army.cz lze využít pouze se souhlasem

odboru komunikace Ministerstva obrany ČR.

redakce@army.cz

21.2.2018 •Setkání se starosty městských částí a obcí, které leží v blízkém či vzdáleném okolí letiště v pražských Kbelích, se stalo již tradicí. Letošní schůzka se uskutečnila v úterý 20. února. Jejím účelem bylo podrobně informovat zástupce samospráv o činnostech letecké základny, aby byla veřejnost maximálně informována o letové činnosti ve svém okolí.

Setkání Kbely

20.2.2018 •Noví strojníci ze 151. a 153. ženijního praporu se až do pátku 16. února učili, jak používat Odminovací komplet Božena 5. Bohaté zkušenosti jim v Bechyni předávali ženisté, kteří byli nasazeni při odminování v Jordánsku.

Komplet Božena 5

20.2.2018 •Základní výcvik, tedy přeměnu z civilisty na vojáka, absolvuje od pondělí 19. února v dědických kasárnách více než čtyřicet aktivních záložníků a účastníků dobrovolného vojenského cvičení. Stráví spolu šest týdnů.

Nástup nováčků do kurzů základní přípravy

16.2.2018 •Neukáznění lyžaři, podcenění sportovních dovedností nebo technická závada na lanovce. Při záchraně lidského života hraje čas důležitou roli. Aby při náročném zásahu leteckých záchranářů v nejrůznějších krizových situacích byla záchrana co nejefektivnější, k tomu už několik let přispívá pravidelná součinnostní cvičení složek Integrovaného záchranného systému. Letos se konalo od středy 14. do čtvrtka 15. února v Železné Rudě a Špičáku, což je oblíbená lyžařská lokalita.

Záchranáři cvičí na Šumavě

16.2.2018 •Příslušníci minometné baterie 71. mechanizovaného praporu budou součástí kanadského úkolového uskupení, které bude nasazeno v Lotyšsku. Mezi úkoly jednotky bude patřit společný výcvik s jednotkami NATO a hostitelské země. Podílet se budou také na odstrašení protivníka a kolektivní obraně NATO v místě nasazení, a to v době míru, krize i případného konfliktu až do doby nasunutí jednotek NRF do krizové oblasti. Během těchto dní, prakticky až do léta absolvují řadu výcviků, včetně ostrých střeleb ze 120mm minometu PRAM.

Vojáci z Hranic nacvičovali reálné nasazení minometné baterie

16.2.2018 •Ve vojenském újezdu Hradiště skončil v pátek 16. února dvoutýdenní výcvik téměř tří stovek vojáků 41. mechanizovaného praporu a přidělených prvků. Cílem byla především sladěnost rotního úkolového uskupení vyčleněného do zahraniční operace EFP (Enhanced Forward Presence) v Litvě.

Vojáci 41. mechanizovaného praporu ladili na Doupově přípravu na zahraniční nasazení v Litvě

15.2.2018 •Na 22. základně vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou se v úterý 13. a ve středu 14. února uskutečnila první plánovací konference k mezinárodnímu cvičení Ample Strike 2018 (AMSE18), které se v České republice bude konat od 3. do 14. září a zúčastní se ho šestnáct zahraničních armád aliančních a partnerských zemí.

Úvodní plánovací konference ke cvičení Ample Strike 2018

14.2.2018 •Teprve třídenní holčičku, která o život bojovala v ostravské nemocnici, v pondělí večer zachraňoval ECMO tým. Aby se lékaři dostali k miminku včas, vzlétl i armádní vrtulník Mi-17. Letos šlo už o druhou přepravu ECMO týmu, shodou okolností také do Ostravy.

ECMO tým

14.2.2018 •Součástí přípravy vojáků 7. mechanizované brigády do zahraničních operací v Afghánistánu a Pobaltí je i výcvik přežití v rámci tzv. SERE (Survival, Evasion, Resistance a Extraction). Jedná se o týdenní výcvik zaměřený na teorii v oblasti přežití, techniky úniku, odolávání nátlaku v zajetí a vyzvednutí záchrannou jednotkou. Ve finále pak vojáky prověří praktické cvičení.

Výcvik v přežití je pro zahraniční operace nutností

14.2.2018 •Již 32. ročníku mezinárodního závodu ve vojenském trojboji v Německu se minulý týden zúčastnilo reprezentační družstvo 26. pluku velení, řízení a průzkumu ze Staré Boleslavi. RRP – Cup pořádá v rámci partnerství jednotek radiotechnického vojska bavorská posádka Regen. Své síly ve třech disciplínách přijelo změřit celkem dvacet tři pětičlenných družstev z Německa, Polska, Švýcarska a České republiky.

České radiotechnické vojsko slavilo v Německu zlatostříbrný úspěch

14.2.2018 •Velitel pozemních sil generálmajor Štefan Kaleta a velitel 7. mechanizované brigády plukovník Jiří David jednali v minulém týdnu na velitelství Multinational Division North East (mnohonárodnostní divizi) v polském Elblagu s brigádním generálem Krzysztofem Motackim a jeho zástupcem brigádním generálem Karlem Řehkou. Poté se čeští zástupci přesunuli do Varšavy, kde diskutovali s velitelem polských pozemních sil Wojciechem Grabowskim.

Velitel pozemních sil jednal v Polsku o spolupráci

12.2.2018 •Více než 200 slanění a přes 120 nočních seskoků s materiálem z vrtulníku Mi-17. Nejen tyto úkoly absolvovali ve čtvrtek 8. února při náročné přípravě vojáci ze 43. výsadkového praporu z Chrudimi.

Výška pětset metrů, zakotvit...vpřed velí instruktor výsadkové přípravy

Zobrazena stránka 8 z 351
<2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13>