Na základě usnesení Vlády ČR číslo 41 ze dne 19. ledna 2015 se ve dnech 31. srpna – 22. září 2015 uskuteční na území ČR ve spolupráci s členskými státy NATO, jejich zahraničními partnery a za podpory NATO HQ AIRCOM Ramstein cvičení AMPLE STRIKE 2015 (AMSE15).

AMPLE STRIKE 2015

Cílem společného výcviku aliančních jednotek na našem území bude především sladění činnosti pilotů taktického letectva s činností předsunutých leteckých návodčích při podpoře pozemních operací. Činnost v průběhu cvičení bude zaměřena zejména na zvýšení odbornosti v procedurách přímé letecké podpory, standardizaci postupů a interoperability těchto vojenských specialistů, kteří jsou nasazováni v zahraničních operacích Resolute Support na území Afghánistánu. Dalším cílem cvičení bude udržení a rozvoj schopností útvarů AČR v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území ČR.

Cvičení AMSE 15 tak navazuje na tradici úspěšných a velmi oceňovaných mezinárodních cvičení Flying Rhino, Ramstein Rover a Ample Strike 2014, jež byla u náměšťské základny organizována v letech 2003 až 2014.

Mezinárodní cvičení bude probíhat primárně z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou a 21. základny taktického letectva v Čáslavi, dále ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá. Výcvik za podpory činností prvků pozemních sil z 15. ženijního pluku bude probíhat v Bechyni. Létat se bude od 7. září do 18. září 2015 denně od 9 hodin ráno až do 23. hodiny noční. „Noční lety budou omezeny na minimální potřebný počet“, doplňuje informaci major Pavel Procházka, zástupce řídícího cvičení.

Účast na cvičení potvrdilo 18 států NATO a PfP (NATO - Belgie, Dánsko, Estonsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Kanada, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Německo, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, USA a partnerské státy – Rakousko a Švýcarsko), a to buď zapojením letecké techniky nebo účastí předsunutých leteckých návodčích a instruktorů. Řádově se bude jednat o 1200 cvičících (z toho 300 zahraničních účastníků) a dále do 26 kusů letecké a 50 kusů pozemní techniky.

Za AČR se cvičení zúčastní příslušníci 21. základy taktického letectva Čáslav, 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec/Vícenice u Náměště nad Oslavou, 24. základny dopravního letectva Praha - Kbely, 7. mechanizované brigády Hranice, 13. dělostřeleckého pluku Jince, 14. pluku logistické podpory Pardubice, 15. ženijního pluku Bechyně, 25. protiletadlového raketového pluku Strakonice, 53. pluku průzkumu a elektronického boje Opava, 4. brigády rychlého nasazení Žatec, 103. centra CIMIC/PSYOPS Olomouc a specialisté dalších vojenských útvarů.

V tomto ročníku podpoří cvičení německé letouny PC-9 a LearJet, slovinské PC-9, americké bitevní vrtulníky AH-64 Apache, slovenské letouny L-39 a víceúčelový vrtulník Mi-17. Českou techniku zastoupí vrtulníky Mi-24/35 a Mi-171, letouny L-159, JAS39 a na vyžádání transportní letoun C295 CASA. Novinkou letošního cvičení bude americký letoun AT-6C.

V tomto roce budou působit americké AH-64 z prostoru VVP Boletice a české bitevní vrtulníky Mi-24/35 z prostoru VVP Libavá. „Tím docílíme vyšší efektivnosti výcviku ve výcvikovém prostoru a snížení hlukové zátěže v okolí letiště v Náměšti nad Oslavou“, dodává řídící cvičení plukovník Miroslav Svoboda.

  • O letové činnosti Vás budeme vždy den předem průběžně informovat na webových stránkách www.lznamest.army.cz.

 

Zpravodajství:

Na cvičení Ample Strike 2015 se do Česka chystají vojáci z 16 zemí NATO

Na cvičení Ample Strike 2015 se do Česka chystají vojáci z 16 zemí NATO

16.4.2015

Mezinárodního cvičení Ample Strike 2015, které bude v ČR probíhat od 31. srpna do 23. září, se zúčastní celkem 16 zahraničních armád. Cílem cvičení je sladit výcvik předsunutých leteckých návodčích, kteří určují pozemní cíle pro letectvo, s posádkami letadel a vrtulníků.

Vojenská spolupráce ČR a USA je nedílnou součástí aktivit NATO

Vojenská spolupráce ČR a USA je nedílnou součástí aktivit NATO

5.3.2015

Atlantic Resolve je dlouhodobým programem amerických ozbrojených sil v Evropě, který v loňském roce schválil Kongres a uvolnil na něj 1 miliardu USD. Jde o příspěvek USA do aliančních aktivit na území Evropy, který reaguje na zhoršení bezpečnostní situace na v důsledku ruské anexe Krymu a konfliktu na východní Ukrajině.