Armáda » Technika a výzbroj » Pěchotní zbraně

Pěchotní zbraně

Současný typ M2 QCB je výrazně spolehlivější a mnohem jednodušší na obsluhu nežli jeho předchůdce M 2 HB. Kulomet v ráži 12,7 mm NATO je zásobován rozpadávajícím se pásem a používá se především na vozidlech.

Těžký kulomet Browning ráže 12,7 mm M2 HBQCB

Jde o ve své kategorii zdařilý výrobek z produkce finské zbrojovky Sako. Tato zbraň byla zavedena do výzbroje AČR na začátku 21. století Jako první ji získala speciální jednotka Vojenské policie SOG. Následně jí byla vyzbrojena 4. brigáda rychlého nasazení, některé mechanizované jednotky a jednotky Vojenské policie.

Odstřelovací puška Sako TRG 22

12,7 mm odstřelovačská puška FALCON je jednoranná opakovačka s uzamčenou nábojovou komorou.

Odstřelovací puška Falcon

9mm pistole vzor 82, je samonabíjecí ruční zbraň spevnou hlavní a dynamickým závěrem, vyráběná firmou Česká zbrojovka, a.s., pod označením CZ 82. Pistole je používána v AČR jako služební osobní zbraň ráže 9 mm. Slouží k bezprostřední ochraně a obraně jednotlivce. Lze ji použít k boji na malé vzdálenosti. Jsou jí vyzbrojeni velitelé jednotek od stupně četa, obsluhy obrněné a speciální techniky a štáby všech stupňů velení.

 9mm pistole vz. 82

7,62mm samopal vz. 58 je osobní zbraní jednotlivce a byly jím vyzbrojeni příslušníci všech druhů vojsk AČR. V současné době jej využívají především příslušníci aktivní zálohy. Jedná se o lehkou, automatickou ruční zbraň využívající k činnosti závěru tlaku plynů, vzniklých hořením prachové náplně. Umožňuje střelbu jednotlivými ranami nebo malými (3 až 4 rány) nebo velkými (10 až 30 ran) dávkami. Nastavení způsobu střelby se provádí přepnutím přeřazovače do polohy (1) nebo (30).

01_s.jpg

7,65mm samopal vzor 61 (7,65mm Sa vz.61 - "Škorpión") je univerzální ruční automatická zbraň jednotlivce. Vzhledem k malým rozměrům a nízké hmotnosti je ideální zbraní pro speciální jednotky a osádky pozemní bojové techniky. Zbraň, kterou je možno nosit i v pouzdru na opasku, lze použít rovněž jako pistoli pro vedení střelby z jedné ruky. V současné době je nahrazen modernizovanou verzí.

 7,65mm samopal vzor 61 Škorpión

14,5mm kulomet KPVT je zákluzová automatická zbraň, vyvinutá ruskými výrobci zbraní po druhé světové válce. Vyznačuje se značnou počáteční rychlostí střely (900 m/s). Je určen k ničení lehce pancéřovaných cílů, popř. automobilní techniky protivníka.

01_s.jpg

Mezi nejúčinnější zbraně jednotek mechanizovaného vojska patří 30mm automatický kanón 2A42 (30 AK 2A42).

30mm automatický kanón 2A42

30-mm granátomet AGS-17 je automatická zbraň začleněná do organizace mechanizovaných jednotek. Je určen k umlčování živé síly, ničení kulometů, bezzákluzových a protitankových kanónů protivníka. Lze jej využít i k ničení automobilní techniky a lehce pancéřovaných cílů protivníka. Rychlost střelby je možno ovlivnit nastavením regulátoru rychlosti střelby. Střelbu, přímou nebo nepřímou, je možno vést krátkými dávkami (5 až 7 ran), případně nepřetržitě.

*Kopie 1: 30mm granátomet AGS-17

Univerzální 7,62mm tankový kulomet PKT je lehký kulomet z ruské dílny Kalašnikova, určený k montáži do techniky jako doplňková (podpůrná) výzbroj, respektive jako spřažený kulomet s hlavní zbraní (kanónem nebo velkorážným kulometem).

01_s.jpg

Zobrazena stránka 1 z 2
1 2>

Soubory ke stažení

Ruční zbraně - katalog 2007 2437 kB