Mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018

Autor: kpt. Jana Samcová, TID 25. plrp, Strakonice

Ve dnech 25. října až 7. listopadu 2018 proběhne v Norsku hlavní část mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018. Jedná se o největší cvičení Severoatlantické aliance za posledních deset let. Jeho cílem je deklarovat schopnost aliančních jednotek vést operaci vysoké intenzity na vnější hranici států NATO v případě aktivace článku 5 Washingtonské smlouvy. Zároveň se jedná o certifikační cvičení jednotek, jež budou v roce 2019 držet hotovost v Silách velmi rychlé reakce NATO.

Mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018

Do cvičení Trident Juncture 2018 se zapojí 50 000 vojáků s více než 10 000 kusy vojenské techniky (včetně 250 letadel a 65 lodí). Své jednotky do Norska vyšle přes 30 členských a partnerských států NATO. Cvičení bude probíhat ve střední a východní části Norska, na pobřeží Baltského moře a severní části Atlantského oceánu. Společný výcvik aliančních jednotek zasáhne i na Island a do vzdušného prostoru Švédska a Finska. Řídit jej bude admirál James G. Foggo, velitel Velitelství spojeneckých sil NATO v Neapoli.

Za Českou republiku se cvičení zúčastní úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany s dvěma stovkami vojáků. Jádro uskupení tvoří příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic, které doplňují zástupci z dalších vojenských útvarů a zařízení Armády ČR. Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany drží od začátku letošního roku tříletou hotovost v Silách rychlé reakce NATO. V příštím roce bude součástí Sil velmi rychlé reakce NATO – tzv. VJTF (Very High Readiness Joint Task Force), tedy těch nejrychlejších sil, jež má Severoatlantická aliance k dispozici pro řešení nejrůznějších krizí.


Odkazy:

Norské ozbrojené síly (forsvaret.no)


Zpravodajství:

Technika strakonických vojáků se na cvičení do Norska přesune po silnici, železnici i lodí

Technika strakonických vojáků se na cvičení do Norska přesune po silnici, železnici i lodí

17.10.2018

Příslušníci 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic se již od příštího týdne zapojí do mezinárodního cvičení Trident Juncture 2018, největšího cvičení Severoatlantické aliance za uplynulých deset let. Proto v úterý 16. října naložili techniku na železniční vozy, aby během středečního dopoledne mohla první část vojáků vyrazit směr Norsko, kde se bude cvičení konat.

Strakoničtí protiletadlovci se v Norsku zúčastní největšího cvičení NATO

Strakoničtí protiletadlovci se v Norsku zúčastní největšího cvičení NATO

1.10.2018

Dva týdny zbývají do odjezdu příslušníků 25. protiletadlového raketového pluku ze Strakonic na mezinárodní cvičení Trident Juncture 2018. Jako příslušníci úkolového uskupení pozemní protivzdušné obrany, jež bude v příštím roce součástí Sil velmi rychlé reakce NATO, se v Norsku na přelomu října a listopadu zúčastní největšího cvičení NATO za posledních deset let.