Přes 1200 vojáků z 19 armád se od 3. do 14. září zapojí do mezinárodního vojenského cvičení Ample Strike, které je zaměřeno především na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Nad Českou republikou tak bude létat například americký bombardér B-52 a v jednání je i účast strategického amerického transportního letounu C-17 Globemaster.

Na cvičení Ample Strike se předvede bombardér B-52, v jednání je i americký letoun Globemaster C-17

V České republice bude cvičit celkem 28 týmů předsunutých leteckých návodčích z 18 armád aliančních a partnerských zemí. Počítá se také se zapojením 36 kusů letecké techniky, přičemž počty se mohou ještě před, nebo v průběhu cvičení měnit.

Česká armáda zapojí jeden gripen, čtyři bitevníky L-159 a tři bojové vrtulníky Mi-24. Německo vyšle dva letouny eurofighter a dvě tornáda, USA mimo jiné bombardér B-52. Proti původním plánům nepřiletí polské Su-22. Jejich provoz byl kvůli technickým potížím pozastaven. Součástí cvičení bude i doplňování paliva ve vzduchu.


  • Cvičení Ample Strike 2018 se koná na základě Usnesení vlády ČR č. 866 ze dne 6. prosince 2017 a v souladu s plánem činnosti resortu MO na rok 2018.
  • Je potvrzena účast celkem 18 zemí (Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Švédsko) a samozřejmě České republiky.
  • Letouny budou létat v pracovních dnech od 3. do 14. září v časech od 9 do 23 hodin. Ve dnech pracovního klidu však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přeletům mezi operačními prostory.

Odkazy:

 


Zpravodajství:

V případě letecké nehody na letišti Náměšť zasáhnou armádní hasiči

V případě letecké nehody na letišti Náměšť zasáhnou armádní hasiči

4.9.2018

Letoun se blíží k zemi, při přistávání dojde k nečekané kolizi, motor začíná hořet, pilot zůstal uvězněn v kabině. I taková situace může během mezinárodního cvičení Ample Strike nastat.

Cvičení Ample Strike začalo. Zapojí se do něj gripeny, hawky a poprvé i německé eurofightery

Cvičení Ample Strike začalo. Zapojí se do něj gripeny, hawky a poprvé i německé eurofightery

3.9.2018

Nad Vysočinou, Olomouckem a také jižními Čechami bude ode dneška rušněji než obvykle. Začíná nový ročník rozsáhlého cvičení leteckých návodčích Ample Strike 2018, kterého se zúčastní letecká technika a vojáci české armády i dalších aliančních i partnerských zemí. Nad Českem už prolétly dva transportní letouny C-17 Globemaster a litevský C-27 J Spartan, v jeho průběhu shlédneme americký bombardér B-52 Stratofortress.

Sokol, káně i raroh pomáhají zajišťovat bezpečnost letového provozu nejen během cvičení Ample Strike

Sokol, káně i raroh pomáhají zajišťovat bezpečnost letového provozu nejen během cvičení Ample Strike

31.8.2018

Během přípravné fáze mezinárodního cvičení Ample Strike 2018, která nezahrnuje jen plánování, přílety letecké techniky a vybudování logistického zázemí pro cvičící, se také provádí různá preventivní opatření související s bezpečností letového provozu.

Americkému letounu F-16 selhal brzdící systém. Příprava na Ample Strike prověřila jeho funkčnost

Americkému letounu F-16 selhal brzdící systém. Příprava na Ample Strike prověřila jeho funkčnost

30.8.2018

Rutinní výcviková mise. Pilot stíhacího letounu F-16 Fighting Falcon stoupá do nebe, když najednou zjistí, že je něco špatně. Řídící věži oznámí, že se s letounem připravuje na nouzové přistání. V této fázi se aktivuje záchytný lanový systém BAK 12. I toto je součástí příprav na mezinárodní cvičení Ample Strike 2018, které se na letištích v Náměšti, Čáslavi a Pardubicích uskuteční od 3. do 14. září.

Čeští piloti svedou vzdušné souboje s britskými letouny Hawk T1

Čeští piloti svedou vzdušné souboje s britskými letouny Hawk T1

27.8.2018

Dnešním dnem byla v Čáslavi zahájena letová část česko-britského leteckého cvičení Central Hawk 2018. Cvičení se kromě letounů JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z 21. základny taktického letectva v Čáslavi účastní rovněž i dvojice letounů Hawk T1 z výzbroje 100. letky britské Royal Air Force ze základny RAF Leeming. V rámci RAF tato letka při výcviku často plní úkoly tzv. „agresora“, kdy pro ostatní jednotky simuluje nepřátelské síly.