Příznivci vojenské historie a fanoušci Armády České republiky, přijměte pozvání na již 29. ročník Dne pozemního vojska Bahna 2018. Tato tradiční akce se letos uskuteční v sobotu 23. června od 9.00 do 17.00 hodin v prostoru Zadní Bahna u Strašic na Rokycansku v bývalém Vojenském újezdu Brdy. Armáda České republiky zde představí široké spektrum činností vojenských profesionálů.

BAHNA 2018 – událost, kde vojáci ukážou techniku a odrazí útok protivníka

Návštěvníci si užijí zábavu po celý den  

„Bahna jsou pro armádu součástí výcviku jednotek pozemních i vzdušných sil a diváci mohou být u toho. Návštěvníkům chceme přiblížit přípravu vojenských profesionálů k obraně České republiky i k nasazení do zahraničních operací,“ řekl velitel Pozemních sil AČR brigádní generál Josef Kopecký.

Armáda České republiky v hlavní dynamické ukázce představí návštěvníkům letošních Bahen činnost rotního úkolového uskupení v operaci na vynucení míru.

Vojáci za podpory letectva, dělostřelectva a vzdušného výsadku zajistí objekt s otravnými látkami proti jeho zneužití bojujícími stranami,“ upřesnil generál Kopecký. V rámci této ukázky mohou diváci poprvé na veřejnosti shlédnout střelbu cvičnou municí z 30mm kanónu kolového obrněného bojového vozidla pěchoty Pandur II.

Do cvičení Bahna se zapojí přes tisíc vojenských profesionálů a studentů vojenských škol s více než tři sta padesáti kusy pozemní i letecké techniky.

Připraveny budou tradiční ukázky jízdních vlastností pásových a kolových vozidel AČR a Nadace Pozemního vojska AČR:

 • KBVP Pandur II, LOV Iveco,  LOV Dingo, LR Kajman
 • T-72M4CZ, T-72M, VT-72, BVP-2, BVP-1VPV, T-34, T-55AM2, VT-55, OT-62 Topas, BVP-1 Svatava, OT-90.
   

V samostatných blocích se divákům představí dělostřelci 13. dělostřeleckého pluku, vojáci z 14. pluku logistické podpory a 7. mechanizované brigády a také příslušníci Vojenské policie.

Do programu Bahen se zapojí také příslušníci Policie České republiky, Hasičského záchranného sboru a Vězeňské služby.

Divákům se představí zahraniční armády

V letošním roce zpestří program ozbrojené síly Rakouska, předvedou bojové vozidlo pěchoty ULAN. Slovenská armáda představí bojová průzkumná vozidla.

Na programu budou i ukázky historie

František Koch, člen správní rady Nadace Pozemního vojska AČR a ředitel Muzea na demarkační linii, k letošnímu svátku příznivců vojenské pozemní techniky řekl: „Program bude v tomto roce určitě atraktivní. Letošní ročník zahrnuje kromě tradičního defilé historické techniky, také tři historické ukázky připomínající osmičková výročí.“

Historické ukázky:

 • 100 let Československé republiky – 1918
 • Mobilizace 1938
 • Srpen 1968

Soudobou i historickou vojenskou techniku si mohou návštěvníci v klidu prohlédnout na statické ukázce.

Den pozemního vojska Bahna 2018 organizuje Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Armádou České republiky reprezentovanou Velitelstvím pozemních sil v čele s brigádním generálem Josefem Kopeckým. Do akce se zapojí Vzdušné síly AČR, sekce podpory Ministerstva obrany, Vojenská policie, Velitelství výcviku - Vojenská akademie, UniPolicie ČR,  Hasičský záchranný sbor ČR, Vězeňská služba ČR, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech, Československá obec legionářská a kluby vojenské historie.

VSTUP JE ZDARMA!

Přímý přenos na ČT 24 (13.05 - 14.00 hodin) – setkání s velitelem Pozemních sil AČR brigádním generálem Josefem Kopeckým a velitelem 4. brigády rychlého nasazení plukovníkem gšt. Romanem Náhončíkem.

Informace pro sdělovací prostředky:

Na základě akreditace obdrží novináři povolení ke vstupu a vjezdu do prostoru konání akce. PRESS karty budou vydávány v sobotu 23. června od 7.30 do 11.00 hodin u exitu A (parkování na parkovišti P8). Akreditace médií do 22. června 2018, e-mail: bahna@army.cz

V žádosti o akreditaci uveďte:

 • jméno a příjmení
 • redakci
 • telefonní kontakt
 • e-mail

Kontaktní osoba: podplukovník Jindřich Plescher, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR, tel.: 973 216 060, 724 463 834, e-mail: bahna@army.cz.


Zpravodajství:

Ministryně obrany Šlechtová a generál Opata navštívili Den pozemního vojska v Zadních Bahnech

Ministryně obrany Šlechtová a generál Opata navštívili Den pozemního vojska v Zadních Bahnech

23.6.2018

Stovky návštěvníků v sobotu přilákal Den pozemního vojska – Bahna 2018, který se konal v Zadních Bahnech u Strašic. Nabídl nejen přehlídku vojenské techniky, ale také historické ukázky a další program. Akci pořádal Nadace pozemního vojska ve spolupráci s Armádou ČR.

Vrcholí příprava na letošní Bahna

Vrcholí příprava na letošní Bahna

22.6.2018

Čerpadla zapnout! Čerpadla vypnout! Přesně tyto pokyny jsou již čtrnáct dnů slyšet při pokládce mostu AM 50 v prostorách Zadních Bahen u Strašic, kde jsou v plném proudu přípravy na Den pozemního vojska BAHNA 2018. K jeho vlastnímu provedení je třeba také zpevnit cesty, položit mosty přes překážky, vybudovat tribunu a zábrany, vystavit polní základny, zajistit ozvučení pro ukázky, připravit komunikační prostředky a spojení.

Pozemní síly AČR zvou na 29. ročník akce Bahna 2018. Lákají na techniku i ukázky

Pozemní síly AČR zvou na 29. ročník akce Bahna 2018. Lákají na techniku i ukázky

20.6.2018

Příznivci vojenské historie a fanoušci Armády České republiky se opět sejdou na Dnu pozemního vojska Bahna 2018 v sobotu 23. června od 9 do 17 hodin. Akce se koná v prostoru Zadního Bahna u Strašic na Rokycansku, v bývalém vojenském újezdu Brdy. Armáda České republiky zde představí řadu činností vojenských profesionálů.

Bahna 2018 lákají na současnou techniku i historickou ukázku věnovanou legiím

Bahna 2018 lákají na současnou techniku i historickou ukázku věnovanou legiím

15.6.2018

Den pozemního vojska, který je znám pod označením Bahna 2018, se uskuteční už v sobotu 23. června v Zadních Bahnech u Strašic na Rokycansku. Návštěvníci, kteří na 29. ročník tradiční akce mohou přijít od 9 do 17 hodin, uvidí spektrum činností a odborností vojenských profesionálů i Aktivní zálohy AČR a jejich techniku. Bahna nejsou pouze prezentací připravenosti k obraně vlasti, ale jsou také součástí výcviku jednotek pozemních a vzdušných sil.