ARTHUR se představuje

Na letošním veletrhu IDET byla uvedena novinka ve výzbroji Armády České republiky – mobilní dělostřelecký a vyhledávací radiolokátor ARTHUR.

 „Tato anténa odbelníkového tvaru o rozměru asi 2,5x1,5 metru představuje konstrukčně světovou špičku v oblasti mikrovlnných technologií,“ říká podpraporčík Pavel Prokop velitel mobilního dělostřeleckého a vyhledávacího radiolokátoru ARTHUR z 13. dělostřelecké brigády.

Radar je jedním z novinek ve výzbroji naší armády i mezi exponáty v pavilonu resortu ministerstva obrany na letošním ročníku veletrhu IDET v Brně.  Kromě velitele jeho posádku tvoří ještě další dvě osoby. K obsluze patří i 2 členný rekognoskační tím. Tento prostředek dokáže vyhledat střílející nepřátelské dělostřelecké, raketometní či minometní palebné prostředky. Radiolokátor může pracovat ve třech vzdálenostních režimech, a to ve 20, 30 nebo 40 kilometrovém pásmu. Jeho jádro tvoří počítačový systém, který s velkou přesností vyhodnotí a dopočítá dráhu střely, určí druh použité zbraně protivníka, místo vypálení střely a přibližné místo jejího dopadu. V případě hrozby útoku vůči samotnému radaru se může operátor s počítačem přemístit na bezpečnější místo na vzdálenost až 100 metrů od vozidla. Systém umí sledovat až osm střel najednou, což činí až sto cílů za minutu. Souběžně s tím monitoruje daný prostor, zpracovává, vyhodnocuje a v reálném čase předává informace až o několika desítkách cílů ostatním součástem vojsk či letectvu, které může být účinně nasazeno na ničení zjištěných cílů. Zároveň umožňuje  včas varovat své jednotky před útokem a poskytne jim tak čas na vyhledání bezpečného úkrytu. Systém lze úspěšně využít i pro zastřílení a opravy palby vlastního dělostřelectva.

„Systém ARTHUR zatím v podmínkách armády České republiky nebyl nasazen v reálné bojové operaci, neboť v současnosti probíhá jeho ověřování v praxi a výcvik posádek. Zúčastnil se však několika domácích cvičení a úspěšně si počínal i během cvičení v Německu“ dodává podpraporčík Pavel Prokop. 

ARTHUR se představuje 1 ARTHUR se představuje 2 ARTHUR se představuje 3

 

Foto: Věra Černá