Dejte nám číslo na ministra, chceme mu za vojáky poděkovat, říkají lidé ze zatopených oblastí

Autor: Pavel Lang

Bylo to jako přes kopírák, ale strojenosti v tom nebylo ani za mák. Na adresu vojáků, kteří pomáhají s odstraňováním následků povodní v Ústí nad Labem a blízkém okolí, zaznívají jenom pochvalná slova.

Obliba armády na Ústecku dosahuje v těchto dnech nejvyššího stupně. Na vojáky nasazené k odstraňování následků povodní nedají tamní lidé dopustit. Mimochodem, opakovaně jsme se o tom přesvědčili i my. Například tím, že policisté pouštěli naši redakční fabii s vojenskou „espézetkou“ do všech zákazů vjezdů, nebo když sužované obyvatelstvo poskytovalo výhradně resortním redaktorům exkluzivní rozhovory. „Bez vojáků bych to nikdy nezvládla. Byla to jediná pomoc, které se mi dosud dostalo. Jejich ochota je neskutečná,“ říká očividně dojatá Zdeňka Divišová ze Svádova a upřesňuje, že jí pomohli odstranit nánosy bahna, vynést poničené věci z domu a v kontejnerech je odvést na skládku.

Totožná situace se opakuje v nedaleké obci Církvice. Ti, co už mají nejhorší za sebou, nikdy neopomenou vzdát hold armádě. „Dejte nám číslo na ministra. Chtěli bychom mu zavolat a moc a moc poděkovat za pomoc vojáků. Dostali nás z nejhoršího. Nikdy na to nezapomeneme. A jestli to není vojenské tajemství, tak nám alespoň řekněte, z jakých jsou kasáren,“ říkají shodně místní obyvatelé.

Vojenské tajemství to není. Svým dílem tady přispívají k likvidaci následků povodní profesionálové z liberecké 31. brigády radiační, chemické a biologické ochrany. Připravovali se na cvičení ve vojenském výcvikovém prostoru chemického vojska v Tisé u Děčína, avšak pomoc civilnímu obyvatelstvu byla samozřejmě přednější. „Podle pokynů z krizového štábu jsme nasazováni do nejvíce postižených míst. Prozatím jsme převážně vyklízeli zatopené domy a pomáhali s odvozem zničeného majetku,“ upřesňuje nadrotmistr Peter Sapík, který velí jednomu z odřadů o padesáti profesionálech Armády ČR.

Nesmírně cenným pomocníkem libereckých chemiků je v postižených oblastech „achr“ neboli automobil chemický rozstřikovací ACHR-90M, s nímž odčerpávají vodu a čistí interiéry domů. „Pro tyto situace je to velice efektivní prostředek. Pomocí dvou plovoucích čerpadel dokáže odčerpat až 1 400 litrů vody za minutu,“ dodává rotmistr Fabián Maťo.

Také na podmáčeném břehu vzedmutého Labe je záhy zřejmé, že to není jenom o fyzické práci. „Je to hodně o emocích. A když vidí, že v tom nejsou sami, lépe to zvládají. Vítají každou ruku, která jim pomáhá,“ dodává nadrotmistr Peter Sapík.