Na pomoc zatopeným obcím vyrazili vojáci z Rakovníka

Autor: Mirka Pašková

Připraveno k okamžitému nasazení je od počátku povodní na dva tisíce vojáků. Tři sta (ve směnách se vystřídalo 900) se jich uplatnilo v Praze při výstavbě bariér, desítky dalších v Bechyni a Českých Budějovicích. Teď ale přichází řada i na ostatní. Voda opadává a odstraňování následků bude dlouhé a pracné.

Ve středu odpoledne na žádost starostky jedné ze zatopených obcí, zprostředkovanou Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru (koordinátor všech prací), vyrazila do terénu 15. ženijní brigáda, konkrétně samostatná záchranná rota Rakovník. Dvě Tatry 815, v nichž měl velitel zásahu rotný Petr Šťastný k dispozici patnáct mužů, se vydaly do obce Vojkovice a její části Křivousy.

„Měli jsme tu vodu před jedenácti lety. Tvrdili nám, že už se to nestane. Sám jsem tomu nevěřil a teď je to tu zas,“ líčí s podlomeným hlasem třiašedesátiletý občan ve vsi Křivousy, kde voda ještě neopadla. Je rád, že vidí vojáky, ačkoli zatím jen rekognoskují prostor: „Půda je nasáklá, když odčerpáme z domu vodu, do hodiny je zpátky. Nejhorší je, že pořád nejde elektřina.“

Rotný Šťastný jen těžko nachází slova pro spoušť, kterou vidí: „Ráno se sem vrátíme a uděláme maximum. Lepší je to přímo ve Vojkovicích, tam už voda opadla, nasadili jsme čerpadla a vynášíme zničené věci z domů. V Křivousech však ještě ani nejsou zpátky obyvatelé. Formy pomoci si upřesňujeme se starostkou.

Starostka Jana Koberová prakticky nespí už několik dní: „Máme ještě další místní části –Bukol a Dědibaby. Jsou pod vodou. V Křivousech se v pátek dostaneme jen do osmi domů, voda totiž neopadává tak rychle, jak jsme doufali. V neděli při evakuaci spousta lidí nevěřila, že nás to zase smete. Před chvílí tu projel štáb TV Nova, hledali ale Zálezlice – o mediální pozornosti to ale není.“

Starostka si přitom armádu vyžádala, až když jí ve středu odpoledne přišel e-mail z krizového štábu Středočeského kraje s touto nabídkou. „Neváhala jsem ani vteřinu a hned se domluvila. Máme tu sice dobrovolné hasiče, ale už při minulých povodních tu byli vojáci, ti jsou perfektní, oproti dobrovolníkům organizovaní s vlastním velením. Přijelo jich patnáct, uplatnilo by se ještě dalších pět až deset, záleží ale na rychlosti ústupu vody,“ uzavírá s nadějí v hlase.

Připraveno pomáhat kdekoli v zatopených oblastech je v tuto chvíli na základě rozhodnutí vlády 2 000 vojáků Armády České republiky. Ti jsou rozdělení do pěti úkolových uskupení podle spádových oblastí a funkcí: sever, jih, Praha, vzdušná evakuace osob a ženijní zabezpečení. Starostové by se v případě potřeby měli obracet na krajské krizové štáby.