Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Uplatnění systému

Uplatnění systému

ARTHUR ve světě

ARTHUR lze v současné době považovat za nejlépe prodávaný systém ve své kategorii. Švédsko disponuje 14, Norsko 12 a Dánsko 8 kusy. Nejnovější typ Mod B používá od roku 2004 britská armáda (4 kusy). Tato verze má taktický dosah prodloužený na 20 km (u dělostřeleckých raket až na 40 km) a řadu dalších vylepšení.

Čtyři systémy ARTHUR si objednalo Řecko a zatím posledním uživatelem se stává ČR, která dostala nejnovější verzi.

ARTHUR v české armádě

Kontrakt, který armáda uzavřela, obsahuje dodání tří souprav radiolokátoru ARTHUR, jedné soupravy výcvikového zařízení, logistické podpory a všech potřebných školení a výcviku odborného personálu AČR. Dodávky budou realizovány v letech 2005 - 2007. Kontrakt v hodnotě více než 1,5 miliardy Kč zahrnuje také náklady na veškerý servis do roku 2009. Souběžně s touto smlouvou byla uzavřena offsetová dohoda, která ČR zaručuje offsetový program ve výši 100% zahraniční dodávky.

První radiolokátor byl dodán na počátku září roku 2006 a vševojskové zkoušky byly ukončeny 22. září 2006. Švédská firma ERICSSON MICROWAVE SYSTEMS proškolila první příslušníky nově vzniklé radiolokační čety velitelství 13. dělostřelecké brigády, která je radiolokátory ARTHUR vybavena.

Všechny tři radiolokátory byly zavedeny do výzbroje 13. dělostřelecké brigády v Jincích.

Nosičem skříňového kontejneru s radiolokátorem se stal terénní nákladní automobil TATRA 815 26WR45 4 x 4 v provedení s dělenou snímatelnou horní částí kabiny, což umožní přepravitelnost vzduchem letouny C-130.


23. července 2008