Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Budějovičtí převzali Věru

Budějovičtí převzali Věru

Do výzbroje 53. centra pasivních a sledovacích systémů a radioelektronického boje přibyl v úterý 7. prosince 2004 kompletní pasivní sledovací systém Věra S/M.

Českobudějovickým vojákům, kteří s podobnými systémy pracují už řadu let, jej předali generální ředitel firmy Era Pardubice Miroslav Sotona a obchodní náměstek Milan Bernard. Armáda České republiky tak dnes zároveň oficiálně převzala první mobilní verzi tohoto pasivního sledovacího systému, který by do budoucna měl využívat nejen náš stát, ale také velení NATO. Hlavním úkolem útvaru pro rok 2005 je vyčlenění jednotky pro Síly vysoké připravenosti NATO. Od počátku roku 2006 by totiž měl útvar v Českých Budějovicích splnit počáteční operační schopnosti roty pasivních sledovacích systémů NATO a může působit kdekoli na světě podle rozhodnutí společného velení Severoatlantické aliance.

Úterního slavnostního předání systému, jenž umožňuje zjišťovat vzdušné objekty bez toho, že by samy vyzařovaly elektromagnetickou energii a může zaměřit i tzv. neviditelné letouny, se zúčastnil zástupce ředitele společného operačního centra Ministerstva obrany ČR brigádní generál Michal Pažúr a náčelník štábu velitelství společných sil AČR brigádní generál Jiří Jančík.

Jak uvedl velitel českobudějovického centra podplukovník Vladimír Pešek, čeká jeho podřízené ještě účast v mezinárodním cvičení ADEX 05 ve Finsku a poté by už měli plnit závazek, který přijala Česká republiky vůči velení NATO na pražském summitu v roce 2002.

„Nebude to pro nás zas tak nic nového. Tento typ Věry už známe, umíme s ním dělat a jen si ve Finsku vyzkoušíme v zimních podmínkách, jak systém funguje, když je trošku větší mráz,“ dodal podplukovník Pešek.