Vojáci kryjí záda záchrannému systému

Autor: Olga Haladová a Mira Třebická, komunikační manažerka NGŠ AČR

Armáda České republiky během letošních povodní znovu dokázala, že bez její pomoci by se Integrovaný záchranný systém ČR nejspíš neobešel. Hejtmani a zástupci krajů o tom dnes ujistili ministra obrany na zasedání Rady asociace krajů ČR.

Integrovaný záchranný systém ČR, jehož základní složky tvoří Hasičský záchranný sbor, jednotky požární ochrany, zdravotnická záchranná služba a Policie České republiky, slouží ke koordinaci záchranných a likvidačních prací při vzniku mimořádných událostí. Mezi ně se řadí živelní pohromy, havárie, ohrožení kritické infrastruktury nebo nejrůznější nákazy.

Armáda, jako jedna ze součástí IZS, nastupuje na základě nařízení vlády v případě, kdy je ohrožena podstatná část území ČR, a to až v takzvané druhé vlně, pokud nestačí síly a prostředky IZS. V tu chvíli vyčleňuje síly a prostředky dle požadavků krizových štábů, hejtmanů a představitelů místních samospráv.

Velitelství Společných sil AČR v Olomouci Ministr obrany Martin Barták a náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek Ministr obrany Martin Barták, zástupce náčelníka GŠ generálmajor Jiří Halaška a brigádní generál Aleš Opata, ředitel sekce rozvoje druhů sil - operační sekce MO Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík, Martin Barták a Vlastimil Picek

Tak tomu bylo i během letošních povodní. „Prvky 15. ženijní brigády byly nasazeny v jedenadvaceti obcích, na území pěti krajů,“ řekl na shromáždění zástupce náčelníka Generálního štábu AČR generálmajor Jiří Halaška a doplnil, že součástí pomoci bylo také postavení třinácti mostů.

Podle aktuálního stavu situace bývá nasazena odpovídající technika. Bechyňská ženijní brigáda má k dispozici například plovoucí pásový transportér, těžké i lehké motorové čluny, automobily s různou délkou konstrukce mostů, zvláštní stroje pro demolici a samozřejmě další techniku, jež je možno použít v případě chemické nebo biologické havárie.

Ministr obrany Martin Barták se zástupci krajů Martin Barták během projevu

„V otázce velkého nasazování sil a prostředků je Armáda České republiky naším největším partnerem,“ řekl generální ředitel Hasičského záchranného sboru generálmajor Miroslav Štěpán a doplnil: „Vojáci nám kryjí záda.“

„Pomáháme při záchranných pracích v počátku, až po zabezpečení území všemi možnými prostředky, které máme k dispozici. Ať je to technika, která záchranný systém doplňuje – tedy speciální těžká technika či letecká podpora, a pak také výcvik, který příslušníci jiných složek na našem území prostě nemají. Armáda vždycky měla, má a bude mít zvláštní postavení a je připravena pomoci našim občanům, ať se stane cokoliv – od povodní, přes požáry až po veliké havárie,“ řekl ministr obrany Martin Barták.

Během jednání se zástupci krajů byla otevřena i otázka rušení vojenských hudeb. K tomu ministr obrany podotkl, že tento krok může být bolestným zásahem, ale v souladu s ekonomickými opatřeními je potřeba zachovat v první řadě schopnost pomáhat občanům České republiky při mimořádných situacích, jako jsou například povodně. 

Účastníci informačního zaměstnání pro hejtmany a zástupce krajů Brigádní generál Aleš Opata Při setkání s novináři Vlastimil Picek s novináři

Na závěr společného setkání pozval náčelník Generálního štábu Armády České republiky generálporučík Vlastimil Picek všechny přítomné ke zhlédnutí dynamických a statických ukázek veškeré techniky a nových technologických postupů, kterými AČR při krizových situacích disponuje. Neopomněl se zmínit o úloze aktivní zálohy, jež je nedílnou součástí české armády a v praxi mohou být její příslušníci vždy vytěžovaní. „V každém případě považuji podobná setkání, jako je to dnešní, za oboustranně přínosná,“ řekl generál Picek.

Ukázka strojů a techniky 1 Ukázka strojů a techniky 2 Ukázka strojů a techniky 3 Ukázka strojů a techniky 4

Podle hejtmana Olomouckého kraje a místopředsedy Asociace krajů Martina Tesaříka poskytla závěrečná prezentace všem zúčastněným daleko lepší orientaci v tom, co všechno je schopna Armáda České republiky nabídnout. Příslušníkům AČR, kteří ukázky předvedli, přítomní krajští představitelé obdivně děkovali za skvěle odvedenou práci.

Fotogalerie techniky používané při odstraňování následků povodní:

Autojeřáb AD-20 Autojeřáb AD-28 BuldCat Buldozer-Caterpillar-D-5N

Kolový nakladač KN-251 - 1 Kolový nakladač KN-251 - 2 Tatra sklápěčka T-815 S3 - 1 Tatra sklápěčka T-815 S3 - 2

Mostní souprava na T-815 - AM-50 Stavba mostní soupravy AM-50 - 1 Univerzální dokončovací souprava UDS-214 na tatře T-815 - 1 Univerzální dokončovací souprava UDS-214 na tatře T-815 - 2

Zásahové vozidlo Tatra 815-Z  Univerzální nakladač UNC Automobil chemický rozstřikovací ACHR-90 Univerzální dokončovací souprava UDS-117 na podvozku T-815 - 1

JCB 170 Automobilní jeřáb T-815 AD-20 Univerzální dokončovací souprava UDS-117 na podvozku T-815 - 2 Univerzální dokončovací souprava UDS-117 na podvozku T-815 - 3