Vojáci budou v postižených oblastech pomáhat i v srpnu

Autor: Jan Pejšek, tisková a informační služba MO

Vláda schválila v pondělí 20. července 2009 nařízení předložené ministrem obrany, na jehož základě bude prodlouženo nasazení příslušníků Armády České republiky v oblastech postižených povodněmi minimálně do 31. srpna 2009.

Stávajícímu nařízení vlády č. 204/2009 Sb., o povolání vojáků Armády České republiky k záchranným pracím a k likvidaci následků pohromy při povodních, končí platnost ke dni 31. července 2009.

Do tohoto data nebude technicky možné zrealizovat veškeré práce spočívající zejména ve stavbě náhradních přemostění. Na základě nově schváleného nařízení vlády může být v období od 1. do 31. srpna 2009 povoláno k likvidaci následků povodní až 300 vojáků.

Jejich úkolem bude výstavba náhradních přemostění namísto mostů poškozených nebo zcela zničených povodněmi. Dosud bylo postaveno devět mostů, připravena je stavba dalších tří mostů a podle předběžných požadavků je reálný odhad na výstavbu dalších devíti provizorních mostů.

„Vojáci budou stavět mosty a pomáhat, dokud to bude třeba. Ministerstvo obrany bude připraveno v případě nutnosti iniciovat další prodloužení pomoci,“ uvedl místopředseda vlády a ministr obrany Martin Barták.