Povodně 2009: Mosty, mosty, mosty

Autor: Miroslav Šindelář

V pátek 17. července 2009 k 10.00 hodině převzal velení od armádních úkolových uskupení, která řídila činnost nasazených sil a prostředků AČR na likvidaci následků povodní v krajích, krizový štáb AČR s velitelstvím v Olomouci. Vojáci nyní pomáhají občanům v postižených oblastech již podle standardní organizace mimo krizové stavy.

V současné době plní hlavní úkoly nasazení vojáků Armády České republiky na likvidaci škod způsobených letošní velkou vodou především příslušníci 15. ženijní brigády z jihočeské Bechyně.

Ti zabezpečují na základě požadavků hejtmanů jednotlivých krajů zasažených povodněmi a starostů postižených obcí výstavbu provizorních přemostění na tocích, kde voda strhla nebo poškodila stávající mosty.

Na výstavbě provizorních mostů, které vojáci odebírají ze skladů Správy státních hmotných rezerv, se podílely a podílejí všechny útvary ženijní brigády.

Do pondělí 20. července 2009 vystavěli armádní ženisté celkem devět mostů. Tento týden budou zahájeny práce na výstavbě dalších mostů v Ústeckém, Olomouckém i Moravskoslezském kraji.

Zatímco v Moravskoslezském kraji se dnes počítá s ukončením výstavby a předáním mostu v obci Nový Jičín v místě "U Brodu“ a probíhají likvidační práce k odstraňování následků povodní, v Ústeckém kraji byla zahájena výstavba dvou mostů v obci Dolní Habartice a také most v obci Veselé bude předán do užívání.

V Olomouckém kraji je naplánována příprava geodetického týmu k provedení rekognoskace výstavby mostů v obcích Vlčice, Žulová a Bernartice.

V pondělí 20. července 2009 bylo v jednotlivých krajích nasazeno celkem 89 osob s 52 kusy techniky.