Povodně 2009: Za armádou je už přes 68 tisíc hodin pomoci

Autor: Miroslav Šindelář

V neděli 12. července 2009 odpoledne ukončila svou účast na likvidaci následků červnových povodní skupina vojáků Armády České republiky, která pomáhala v moravskoslezském Jeseníku.

V pondělí 13. července 2009 tak občanům pomáhalo celkem 122 vojáků s 55 kusy techniky. Podle sdělení náčelníka štábu 15. ženijní brigády plukovníka Miroslava Vodehnala zaměřili geodeti o tomto víkendu mosty na Děčínsku. Po zpracování projektu, což by mohlo být ke 20. červenci 2009, následně vyrostou pod rukama armádních ženistů v Dolních Habarticích dva provizorní mosty. Každý z nich o délce asi 20 metrů.

Příprava na stavbu mostu v Životicích 1 Příprava na stavbu mostu v Životicích 2 Příprava na stavbu mostu v Životicích 3 Příprava na stavbu mostu v Životicích na Novojičínsku 4

„Ve středu 15. července 2009 přesně v 10.00 hodin začneme také s výstavbou dvou mostů na Novojičínsku, které budou vzdáleny asi 500 metrů od sebe, a to v Novém Jičíně-Životicích. Ty spojí důležitou místní komunikaci přes říčku Jičínku,“ uvedl plukovník Vodehnal a doplnil, že právě v těchto dnech budou hlavní prim v armádní pomoci občanům v povodněmi postižených obcích hrát specialisté ze ženijních útvarů spadajících pod velení 15. ženijní brigády v jihočeské Bechyni.

Škody, které napáchala řeka Jičínka Odstraňování škod napáchaných řekou Jičínkou Říčka Jičínka je zase ve svém korytě Také nové střední tatry pomáhaly při odstraňování škod na Novojičínsku

Podle sdělení velitele 7. mechanizované brigády v Hranicích plukovníka gšt. Ivo Střechy zůstává pod jeho velením pravděpodobně do středy 15. července 2009 v obcích Kunín a Šenov na Novojičínsku 46 jeho podřízených.

„Ano, jedná se většinou o manuální pomoc, ale spolu s mými vojáky je tam také třináct záchranářů z Olomouce a ti mají k dispozici svou techniku, takže mohou pomáhat při čištění koryta a břehů,“ potvrdil plukovník Střecha.

Likvidace škod na Novojičínsku Odstraňování škod na Novojičínsku 2 Odstraňování škod na Novojičínsku  3 Způsobené škody říčkou Jičínka na Novojičínsku

V jihočeských Malenicích pokračuje s odstraňováním škod, které způsobila rozvodněná říčka Volyňka, dvanáct vojáků z Bechyně.

Za patnáct dnů nasazení odpracovali ve prospěch postižených obcí v Moravskoslezském a Jihočeském kraji vojáci a občanští zaměstnanci vojenské správy přes 68 280 hodin. Provoz armádních strojů a techniky představuje více než 8560 motohodin.

Foto: autor,  pprap. Radim Witosz a archiv  VÚ 5616 Olomouc