Povodně 2009: Na vojáky je slyšet jen chvála

Autor: podplukovnice Jana Růžičková, referát komunikační a organizační, Generální štáb AČR

V pátek 3. července 2009 navštívil náčelník Generálního štábu AČR generálporučík Vlastimil Picek oblasti zasažené povodní na Jesenicku a v okolí Nového Jičína.

V Nové Červené Vodě si v doprovodu svých zástupců generálů Jiřího Halašky a Čestmíra Tesaříka prohlédl most, který vystavěli příslušníci 15. ženijní brigády již ve čtvrtek. „Mám tu celkem 104 vojáků a 46 kusů techniky. Část vojáků staví mosty a ostatní pomáhají likvidovat škody podle požadavků v jednotlivých vesnicích,“ seznámil velitel 2. úkolového uskupení plukovník Ota Rolenec generála Picka s aktuální situací a postupem prací při odstraňování následků bleskové povodně v tomto regionu. „Dnes jsme zahájili výstavbu dalšího mostu v Bernarticích a v této oblasti nás čeká ještě jeden most,“ pokračoval jeho zástupce podplukovník Marian Nižňanský. V sobotu si most převezmeme ze státních hmotných rezerv a stavbu zahájíme pravděpodobně v neděli,“ upřesnil.

Generál Picek se svými zástupci na prohlídce mostu v Nové Červené Vodě Povodeň úřadovala v Bernarticích     

V Bernaticích se generál Picek zastavil u vojáků 151. ženijního praporu, kteří právě dokončovali druhý most. Velitel jednotky kapitán Bohumil Falát informoval generála Picka o postupu výstavby s tím, že most dnes dokončí. Práci vojáků přijel zkontrolovat i hejtmanem Olomouckého kraje Martin Tesařík, který generálu Pickovi na místě poděkoval za perfektně odvedenou práci ženistů. „Opravdu nám tady moc pomohli. Musím ocenit, že pomoc přišla ve velmi krátkém čase,“řekl hejtman Tesařík. Poté informoval generála Picka o rozsahu škod a o požadavcích, které kraj bude ještě v nejbližších dnech mít na armádu. Generál Picek ho ujistil, že tu vojáci zůstanou, dokud bude potřeba.

V Novém Jičíně se generál Picek setkal se starostou města Ivanem Týlem. I ten nešetřil slovy chvály na vojáky, tentokrát ale ze 7. mechanizované brigády. Ti zde pod velením plukovníka Iva Střechy pomáhají v Jeseníku nad Odrou a v okolí Nového Jičína.

„Vaši vojáci měli spolu s hasiči lví podíl na tom, že se situace zvládla,“ uvedl starosta Týle a ocenil jejich profesionalitu a přístup. „Je to již moje čtvrtá povodeň. Každá byla jiná, ale tahle byla nebývale rychlá. Lidé nestačili ani utéct,“ popisoval kritickou situaci starosta.

Generál Picek s vojáky 7. mechanizované brigády S vojáky 7. mechanizované brigády v Jeseníku nad Odrou Most v Nové Červené Vodě vystavěný příslušníky 15. ženijní brigády  

Vojáci 151. ženijního praporu budují most v Bernarticích Generál Picek se seznamuje s průběhem výstavby mostu v Bernarticích Výstavba mostu pokračuje Generál Picek s hejtmanem Tesaříkem sledují práci ženistů v Bernarticích

Generál Picek s ním poté rozebral další možnosti pomoci ze strany vojáků. Starosta ho informoval, že vzhledem k tomu, že voda strhla řadu mostů, bude potřeba v tomto kraji vystavět osm mostů a požádal generála Picka o pomoc. Generál Picek ho ujistil, že bude o požadavku informovat ministra obrany s tím, že připraví společně materiál do vlády, aby se pro určitý počet vojáků prodloužil mandát, protože výstavba by se do konce července, do kdy platí mandát, nestihla.

Nový Jičín - Žilina Se starostou Jeseníku nad Odrou Machýčkem I tady bude muset být nový most Bernartice-výstavba mostu

Generál Picek poté navštívil jednu z nejpostiženějších obcí v tomto regionu Jeseník nad Odrou. Zde pod velením poručíka Davida Nevrkly pracuje 102 vojáků z jednotek 7. mechanizované brigády. „Čistíme domy, odstraňujeme naplaveniny, hledáme uhynulou zvěř, aby se nešířily nemoci“ popisoval práci svých vojáků poručík Nevrkla. Starosta obce Tomáš Machýček poté seznámil generála Picka s aktuální situací v obci a s tím, co je vše ještě potřeba. I on ocenil práci a profesionální přístup vojáků.

Společně si pak prohlédli místa, kudy se valila voda. „Bylo to rychlé, během pěti minut jsme měli v domě přes metr vody,“ popisovala situaci jedna z obyvatelek obce. “Kdyby se to stalo v noci, lidé by neměli šanci přežít, “dodal starosta Machýček.

V pátek 3. července 2009 bylo ve třech krajích – Moravskoslezském, Olomouckém a Jihočeském nasazeno na odstraňování následků povodní 497 vojáků se 103 kusy techniky.


 

videoVideo: