Povodně 2009: Na Moravě pokračuje druhá směna

Ve čtvrtek 2. července 2009 pokračují v likvidaci následků ničivé povodně v Moravskoslezském kraji vojáci, kteří v tomto týdnu vystřídali své kolegy.

Dopoledne v Moravskoslezském kraji a také v jižních Čechách působilo celkem 455 vojenských profesionálů Armády České republiky a čtyři občanští pracovníci.

Počet techniky byl navýšen na základě požadavků starostů postižených obcí na celkový počet 89 kusů.

Úklidové práce po povodních v režii vojáků AČR Na severní Moravě pracuje druhá směna vojáků AČR Vojáci pomáhají vyčistit koryta toků a zpevnit břehy...

Velení Armády České republiky, které koordinuje likvidaci škod po povodních s ostatními složkami Integrovaného záchranného systému ČR, přijalo ve 14.00 hodin předběžný požadavek hejtmana Jihočeského kraje k nasazení sil a prostředků AČR v obci Záblatí na Vimpersku a k 16. hodině dne bylo nasazeno pět osob a pět kusů techniky v obci Buk na Prachaticku.

V podvečer 2. července 2009 přišla do republiky zpráva od českých vojáků z Kosova, kteří tvoří 14. kontingent  Armády České republiky v sestavě KFOR, o tom, že i oni přispěli na pomoc obětem záplav v České republice. A protože jsou stovky kilometrů daleko, pomohli finančně.

Tisková a informační důstojnice 14. kontingentu AČR v misi KFOR kapitánka Andrea Krobotová k tomu píše: "Společnost Člověk v tísni vyhlásila veřejnou sbírku na pomoc obětem záplav, které zasáhly města a vesnice na severní a střední Moravě. Ačkoliv jsou vojáci 14. kontingentu AČR daleko od svých domovů, denně sledují zpravodajství ze zasažených oblastí, odkud někteří z nich dokonce pocházejí. Nikoho nenechaly chladným obrázky poničených a stržených domů a osudy lidí, kteří přišli téměř o vše. Navíc meteorologické předpovědi nejsou nadále příliš optimistické."

Řada kolegů z mateřských útvarů vojáků 14. kontingentu je v České republice nasazena, aby pomohla s odstraňováním následků záplav. "I my jsme chtěli alespoň trochu pomoci, a proto jsme přispěli částkou 500 euro na konto společnosti Člověk v tísni," informuje kapitánka Krobotová.

Zpracoval:  Miroslav Šindelář   

videoVideo: