Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Povodně 2009: Vojenská technika je na Moravě stále potřebná

Povodně 2009: Vojenská technika je na Moravě stále potřebná

1.7.2009 • Podle informace, kterou poskytl ve středu 1. července 2009 odpoledne velitel 7. mechanizované brigády plukovník gšt. Ivo Střecha, armáda zajistí požadavky starostů obcí postižených ničivou povodní s nižším počtem vojáků, dosud nasazená technika bude potřeba i nadále.

„Starostové při dnešním střídaní vojáků nasazených na likvidaci následků povodní na Novojičínsku ocenili dosavadní obětavou práci vojáků Armády České republiky a zároveň uvedli počty lidí, které potřebují především ke zpevnění břehů a koryt vodních toků a ještě k dalším činnostem v obcích, které se jen pomalu vracejí do reality,“ uvedl plukovník Střecha.

Z původních více než tří set vojáků zůstává nyní pod velením kapitána Bohdana Staňka v obcích kolem Nového Jičína 160 příslušníků tankového praporu z Přáslavic a záchranáři z Olomouce a Rakovníka. Ti především pomáhají občanům v obcích se svou speciální technikou.

„V další lokalitě, tedy v Jeseníku nad Odrou, kde jsme vojáky vystřídali už v úterý 30. června 2009, jsme snížili počty na sto osob. Je mezi nimi také 70 příslušníků z velitelství naší hranické brigády,“ upřesnil plukovník Ivo Střecha.

Podle informace Společného operačního střediska v Praze ve středu 1. července 2009 k 16. hodině bylo nasazeno celkem  482 osob a 82 kusů techniky; většina vojáků působí na Moravě, jednotlivci v jižních Čechách.

Autor:  Miroslav Šindelář


Vojáci z Bučovic:

Vyklízeli domy, likvidovali utonulá zvířata, ale také záchránili život kardiakovi

Jednou z jednotek,  která na Moravě ukončila svou činnost, je první část vojáků ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic. Více než stočlenná skupina vojáků s technikou pomáhala po dobu pěti dnů na Novojičínsku. Pomoc poskytovali v rámci nasazených útvarů 7. mechanizované brigády. Od pátku 26. června 2009 plnili  vojáci z Bučovic úkoly spojené se záchrannými pracemi a likvidací následků povodně v městské části Nový Jičín – Žilina, Nový Jičín - Bludovice. Dále poskytovali pomoc v Hodslavicích, Životicích a v Mořkově. Pro poskytování pomoci byli vojáci rozděleni do více než dvou desítek malých týmů. Především se postarali o vyklizení zaplavených domů od naplaveného bláta, promáčeného nábytku, textílií, parket a koberců. Zvláštní pozornost byla věnována likvidaci utonulých domácích zvířat.

Úklid po ničivé povodni 1 Bučovičtí pomáhali na Novojičínsku 1 Bučovičtí pomáhali likvidovat následkyx ničivé povodně Úklid po ničivé povodni  2  

Úklid po ničivé povodni  3 Úklid po ničivé povodni  4 Bučovičtí vojáci pomáhali s likvidací následků povodně

Bučovičtí vojáci se přímo podíleli i na řešení akcí spojených se záchranou života. V úterý 30. června 2009 v městské části Nový Jičín – Bludovice přispěli k záchraně života muže, který měl vážné srdeční problémy. Skupina osmi vojáků, která v té době prováděla v okolí záchranné práce, poskytla muži první pomoc, vyrozuměla zdravotnickou záchrannou službu a včas ho dopravila ke komunikaci, odkud byl převezen k hospitalizace v nemocnici. Ukázalo se, jak důležitý je včasný transport v této postižené části Novojičínska.  Událost se stala v místě, které bylo zhruba 500 m od pevné komunikace a rozblácená cesta neumožňovala příjezd sanitního vozidla k domu.

Pro další poskytování pomoci zůstávají v pohotovosti vyčleněné síly a prostředky 74. lehkého motorizovaného praporu v Bučovicích.

Autor: nadporučík Lumír Svoboda, tiskový a informační důstojník 74. lehkého motorizovaného praporu, Bučovice


 

videoVideo:


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.