Povodně 2009: záchranná rota Olomouc

Autor: praporčík Jiří Zbránek, vedoucí praporčík a tiskový a informační důstojník samostatné záchranné roty

Samostatná záchranná rota z Olomouce pokračuje v pomoci obyvatelům obcí zasažených povodněmi.

Nový Jičín - Šenov

Po úspěšném splnění úkolů v Kopřivnici – Ženklavě a přesunu na nové místo se od 29. června 2009 zapojilo do dalších záchranných prací v obci Nový Jičín – Šenov 13 příslušníků samostatné záchranné roty Olomouc s třemi kusy techniky.

Hlavním úkolem jednotky je vyčištění a úprava vodního toku Sedlice po celé délce v části obce, čištění mostů, úprava a čištění břehů řeky, a další.

Hladina řeka je po včerejších vydatném dešti stabilizovaná, na většině místech je omezen přístup techniky, proto byla jednotka nucena se opět rozdělit na tři pracovní skupiny.

Jeseník

Včera jsem byl jsem účastníkem záchranných prací v obcích Kobylá nad Vidnávkou, Tomíkovice a Žulová.

V obci Žulová, kam se rozšířily záchranné práce, je hlavním úkolem prioritně zásobovat pitnou vodou školky, školy a ústav pro drogově závislé. „S klukama je výborná spolupráce a domluva, přijedou vždy kdy je potřeba.“ říká majitel pohostinství v obci.

Zajel jsem i do obce Kobylá nad Vidnávkou. Obec je poměrně velká a o zasahující skupině v počtu devíti osob a jedné tatry T-815 málokdo ví. Na mou otázku: „Jste spokojen s prací vojáků ve vaší obci?“, odpověděl muž tlačící kolečko: „A oni tu jsou?“

Hlavním úkolem skupiny je pomáhat lidem při vyklízení zatopených domů a zbavovat je nánosů bahna. „Moc vám děkuji, sama bych to nezvládla,“ děkuje paní ze zatopeného domu, kde skupina zrovna působí.

Při vjíždění do Tomíkovic jsem se cítil jak v měsíční krajině. Utržené cesty, roztahané zásoby dřeva na zimu, nábytek, popadané sloupy a stromy, polorozpadlé domy.

Skupina 18 vojáků pomocí jeřábu AD-20, bagru UDS-114, sklopek T-815 S3, stroje UNC a vlastních sil čistí koryto řeky, popadané mosty, nánosy bahna po sesuvu půdy na jeden z domů, vynášejí něco, čemu se kdysi říkal nábytek či vybavení domu. V obci již působí také civilní firma STRABAG, která připravuje vozovky k obnově.

Do oblasti také míří zhruba 30 vojáků 151. ženijního praporu z Bechyně, kteří zde budou pracovat na obnově mostů.

Když opouštím zasažená místa, opět se ozývá hřmění a začíná pršet. Vědomí mi zvedla slova velitele skupiny štábního rotmistra Tomášek Valacha: „Nevzdáme to, budeme tu klidně měsíc v kuse. Děláme to pro lidi, jsme tu jen pro ně.“

Úklid obce 1 Úklid obce 2 Voda ničila

Vojáci pomáhají Tady byl plot