Den ženijního vojska a odjezd na povodně

Autor: kapitán Jiří Kovařík, tiskový a informační důstojník 15. ženijní brigády v Bechyni

V pátek 26. června 2009 se v areálu ženijní základny v Bechyni uskutečnil slavnostní nástup, který se konal u příležitosti oslav Dne ženijního vojska a předání funkce velitele 15. ženijní brigády.

V bechyňské základně tento den nastoupilo 250 nejlepších vojáků všech útvarů 15. ženijní brigády, tzn. vojáků ze 151. ženijního praporu z Bechyně, 152. ženijního praporu z Rakovníku, 153. ženijního praporu z Olomouce a samostatné záchranné roty z Rakovníku. Vzhledem ke smutným a tragickým událostem souvisejícími s povodněmi však oslavy proběhly pouze v omezeném rozsahu.

Například úplně chyběli vojáci samostatné záchranné roty z Olomouce, kteří od pátku pomáhali odstraňovat následky povodní. Již od minulého týdne byla v prostoru Husinecké přehrady nasazena dvojčlenná obsluha T-815 UDS 114 (univerzální dokončovací stroj) ze 151. ženijního praporu z Bechyně. O víkendu se do odstraňování následků povodní přímo zapojili i další vojáci 15 ženijní brigády.

Technika před odjezdem do oblastí povodní 1 Technika před odjezdem do oblastí povodní 2 Kontrola techniky před odjezdem do oblasti povodní 1 Kontrola techniky před odjezdem do oblasti povodní 2

V sobotu bylo povoláno 11 příslušníků velitelství 15. ženijní brigády, aby posléze odjeli do Olomouce, odkud pod velením plukovníka Oty Rolence řídí činnost účelového uskupení Armády České republiky, které pomáhá odstraňovat následky povodní v Olomouckém kraji. Šest vojáků bechyňského 151. ženijního praporu a 10 příslušníků 153. ženijního praporu z Olomouce s potřebnou technikou bylo nasazeno v Jeseníku. Šest vojáků z posádky Rakovník působí v Novém Jičíně.

V pondělí 29. června 2009 vyrazilo na Moravu dalších 30 vojáků bechyňského ženijního praporu se 12 kusy techniky. Tato skupina by měla ve středu začít stavět provizorní mostovou soupravu MS o délce 21 metrů v obci Nová Červená voda.

Účast 15. ženijní brigády při pomoci obyvatelům na územích postižených povodněmi tak k pondělí 29. červnu 2009 dosáhla počtu 108 osob a 49 kusů techniky.

Velení 15. ženijní brigádě, jejíž sídlo je v posádce Bechyně a má podřízené jednotky v Rakovníku a Olomouci, přebírá od plukovníka gšt. Rostislava Jaroše, který brigádě velel šest let, plukovník gšt. Ota Rolenec, doposud náčelník ženijního vojska AČR. Odcházející velitel bude působit na Generálním štábu AČR jako zástupce ředitele sekce plánování sil Ministerstva obrany.

Plk. Rolenec přebírá bojový prapor 15. ženijní brigády od gen. Žižky Nový velitel 15. ženijní brigády plukovník gšt. Otta Rolenec fotografie 7 Genmjr. Bečvář přebírá hlášení od plk. Jaroše

Slavnostního nástupu na bechyňské základně ženijní brigády se zúčastnil zástupce náčelníka Generálního štábu generálmajor Josef Bečvář, velitel pozemních sil AČR brigádní generál Miroslav Žižka a další hosté.