Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » KFOR: Odsun techniky z Kosova

KFOR: Odsun techniky z Kosova

Ve dnech 22. - 27. června 2009 se uskutečnil odsun nadpočetné a neupotřebitelné vojenské techniky a materiálu z české základny Šajkovac v misi KFOR v Kosovu zpět do České republiky.

Přípravné fáze probíhaly již od konce dubna, kdy bylo zapotřebí připravit veškerou vojenskou techniku a materiál (VTM) k převozu a zpracovat přepravní dokumentaci. „Nejdůležitější věcí bylo vybrat vhodnou železniční stanici, kde bychom měli k dispozici veškeré technické zázemí a odstavnou plochu pro techniku a materiál,“ popisuje v krátkosti náčelník logistiky kapitán Miroslav Štrbák.

Nájezd OT-64 na podvalník Kolona připravena  BVP-2 na železničním podvozku Vykládka elektrocentrály

V pondělí 22. června 2009 začala za doprovodu vojenské a mezinárodní policie samotná přeprava do Skopje v Makedonii, a to v několika etapách. „Osa přesunu se musela velmi pečlivě naplánovat. Bylo zapotřebí změřit mosty, provést rekognoskaci přístupových cest tak, aby přesun proběhl bez komplikací. Přece jenom se jednalo o nadrozměrný náklad. Odsouvala se těžká i lehká vojenská technika jako například bojové vozidlo BVP-2, vyprošťovací tank VT-55, nákladní automobil Praga P-V3S a UAZ-469,“ popisuje způsob přepravy kapitán Štrbák a pokračuje: „Ve středu byl odsun techniky ukončen a druhý den ráno mohlo začít vagónování. Bylo zapotřebí celkem šestnácti vagónů, aby mohl být veškerý VTM převezen zpět do České republiky.“

Upevňování OT-64 na železničním podvozku Tatry najíždějí na železniční podvozky Navádění vyprošťovacího tanku VT-55 na železniční podvozek

Řidič vyprošťovacího tanku VT-55 Vlak naložen

V sobotu ráno se konečně na semaforu v železniční stanici Tovarna ve Skopji „rozsvítila zelená“ a nákladní vlak mohl vyrazit plnou parou vpřed směr Česká republika. Před sebou měl několik stovek kilometrů přes Makedonii, Řecko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko a Slovensko než dorazí do České republiky. „V úterý 30. června by měl vlak dojet do svého cíle – vykládací stanice Pardubice – Rosice nad Labem. Tam bude vojenská technika a materiál předány jednotlivým vojenským útvarům,“ dodává na závěr kapitán Štrbák.


Autorka: kapitánka Andrea Krobotová, tisková a informační důstojnice 14. kontingentu AČR v misi KFOR