Vojenští záchranáři na likvidaci následků povodní v dalších osmi obcích

Samostatná záchranná rota z Olomouce a jednotky z dalších útvarů pomáhají od soboty 27. června 2009 v Jeseníku (okr. Jeseník) a v dalších obcích – v Uhelné, ve Staré Červené Vodě, ve Vidnavě, Vlčicích, Tomíkovicích, Kobylé nad Vidnávkou, Bernarticích a Skorošicích.

Od sobotní 13. hodiny se samostatná záchranná rota Olomouc podílí na likvidaci následků bleskové povodně v Jeseníku..

Společně s podřízenými vojenskými jednotkami ze 151 ženijního praporu v Bechyni, 153. ženijního praporu z Olomouce, 73. tankového praporu z Přáslavic a z vojenského újezdu v Libavé, které v průběhu dne přijely do Jeseníků, se ihned zapojily do záchranných prací, Celkově je zde nasazeno 56 osob a 25 kusů speciální techniky zejména na odvoz zeminy a sutin, dále jsou vojáci vybaveni jeřáby, malými dokončovacími stroji a technikou k zabezpečení rozvozu pitné vody. Jedna se vozidla T-815 S3, T-815 UDS114, Jeřáb AD-20, UNC, T-815 kontejner, T-815 CITRA.

Hlavním úkolem je zprůjezdnit komunikace, zabezpečit postižené obce pitnou vodou, likvidovat popadané mosty, stromy a naplaveniny.

Záchranné práce komplikuje a znepříjemňuje vytrvalý déšť, který má trvat podle předpovědi meteorologů až do úterý 30.6.2009.

Záchranné práce probíhaly v sobotu do pozdních večerních hodin, kdy byly ukončeny, aby bylo možno načerpat nové síly do dalšího dne.


Armáda České republiky měla  v neděli 28. června 2009 k 12. hodině na všech místech, kde pomáhá likvidovat následky povodní, nasazeno celkem 590 osob a 57 kusů techniky.


Autor: praporčík Jiří Zbránek, vedoucí praporčík a tiskový a informační důstojník samostatné záchranné roty Olomouc, a redakce army.cz