Zapojení AČR do odstraňování následků povodní

Autor: Jan Pejšek, tisková a informační služba MO

K likvidaci následků povodní je od pátku 26. června 2009 od 7.00 hodin v Jeseníku nad Odrou nasazeno 200 příslušníků 7. mechanizované brigády s osmi kusy techniky a další se k nasazení přípravují.

Na žádost krizového štábu Moravskoslezského kraje se připravuje 300 osob s ženijní technikou pro pomoc Novému Jičínu.

Armáda České republiky je v souladu s rozhodnutím vlády připravena nasadit do protipovodňových opatření na základě požadavků jednotlivých krizových štábů až tisíc vojáků.

Více informací o 7. mechanizované brigádě naleznete na : www.7mechanizovanabrigada.army.cz/

Ilustrační foto z pomoci armády při záplavách 2002: archiv www.army.cz


Z tiskové zprávy vlády dne 25.6.2009:

Vláda uvolní tisíc vojáků na pomoc postiženým povodněmi

Premiér Jan Fischer ve čtvrtek 25. června 2009 v souvislosti se záplavami na Novojičínsku svolal mimořádné zasedání Bezpečnostní rady státu.

Po mimořádném zasedání předseda vlády vyjádřil soustrast nad oběťmi tragické události v postižených oblastech. Veřejnost ujistil, že situace je pod kontrolou, v městech a obcích jsou zajištěny dodávky pitné vody, elektřiny, lidem je poskytováno náhradní ubytování a základní péče. Fischer potvrdil, že Bezpečnostní rada státu uvolňuje až tisíc vojáků na pomoc oblastem zasaženým záplavami.

Ministr obrany Martin Barták upozornil, že armáda je nasazena zejména na odstraňování následků způsobených povodní, protože integrovaný záchranný systém záchranné práce dobře zvládá.

Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková informovala, že ve všech oblastech byly aktivovány krajské hygienické stanice, které mají pod dohledem zejména zdroje pitné vody a monitorují zásoby očkovacích látek proti hepatitidě typu A.

„Vláda je připravena pomoci tamním obyvatelům, na pomoc věnuje prostředky ve výši 54 milionů korun“, řekl premiér a dodal, že vláda danou situaci pečlivě monitoruje.

Zdroj: vláda České republiky