Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » XI. přehlídka vojenských hudeb a Čestné stráže AČR

XI. přehlídka vojenských hudeb a Čestné stráže AČR

Vojenská hudba

Ve dnech 30. a 31. května 2009 v Karlových Varech na Mlýnské kolonádě a v Dvořákových sadech proběhla v rámci Karlovarského kulturního léta XI. přehlídka vojenských hudeb a Čestné stráže AČR. Přehlídka se uskutečnila ve spolupráci Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary a Posádkového velitelství Praha v rámci oslav jeho 5. výročí vzniku. Návštěvníci mohli vidět a především slyšet Ústřední vojenskou hudbu AČR z Prahy a vojenské hudby z Olomouce, Tábora a Hradce Králové.

V rámci doprovodného programu bylo možno v sobotu shlédnout rozličné sestavy vojenských hudeb, velkým dechovým orchestrem počínaje a žesťovým kvintetem konče. Na Třídě TGM, u Hlavní pošty, na prostranství před hotelem Thermal a na Mlýnské kolonádě, všude tam zněla hudba vojenských hudebních těles. V repertoáru zazněly operní předehry, hudba z muzikálů, filmová hudba ale i lidové melodie.

fotografie 1 fotografie 2 fotografie 3

Vlastní nedělní program pak ve 13 hodin na Mlýnské kolonádě společně zahájili velitel Posádkového velitelství Praha plk. gšt. Pavel Kantor a velitel Krajského vojenského velitelství Karlovy Vary plk. Jaroslav MÜLLER. Příjemným překvapením byla přítomnost arm. generála v. v. Tomáše Sedláčka, nejstaršího žijícího armádního generála Armády ČR a válečného veterána, ze kterého v jeho 91 letech stále přímo září vitalita a životní optimismus

fotografie 4 fotografie 5

Celé odpoledne se pak na kolonádě střídaly jednotlivé velké dechové orchestry vojenských hudeb. Návštěvníci mohli slyšet skladby rozličných žánrů, úryvky a áriemi z oper italských velikánů Pucciniho, Rossiniho počínaje, přes operetní a muzikálové melodie Bernsteina, Laneho a Kalmána až po českou klasickou hudbu Dvořáka, Smetany a Janáčka.Návštěvníci mohli rovněž slyšet rázné vojenské pochody a známé české lidové písně.

Zpestřením celé „Přehlídky“ pak byla exhibiční vystoupení Čestné stráže AČR. Příslušníci této výjimečné jednotky Armády České republiky předvedli bezchybnou a chvílemi dechberoucí show vojenských profesionálů v reprezentačních uniformách s puškami a šavlemi. Množství diváků a neutuchající potlesk tak svědčil o vzrůstající oblibě této výjimečné podívané.

fotografie 6 fotografie 7 fotografie 8

fotografie 9 fotografie 10 fotografie 11

Autoři: major Petr Zouhar a kapitán Zdeněk Caha, tiskoví a informační důstojníci Posádkového velitelství Praha.