Armáda » Výcvik a nasazení » Výcvik vojsk » 2009 » Přerováci na Mountain Flight 2009 ve Francii

Přerováci na Mountain Flight 2009 ve Francii

Na letišti ve francouzském Gap Tallardu se ve dnech 6. - 20. března uskutečnilo mezinárodní cvičení, kterého se zúčastnili i příslušníci základny vrtulníkového letectva z Přerova.

Hlavním úkolem byl výcvik v zimních a ve vysokohorských podmínkách (létání ve výškách 3000 m nad mořem). Tomu ostatně napovídal i název cvičení - Mountain Flight 2009. Organizátorem, a dá se říci i sponzorem, cvičení byla EDA - European Defence Agency. Právě EDA se začala významně angažovat v přípravě a výcviku vrtulníkových jednotek před zahraničními misemi, především ISAF v Afghanistánu.

A takový byl i cíl cvičení - sladit činnost vrtulníkových jednotek států Evropské unie při společném plnění úkolů. Domácí Francie poslala na cvičení 2x Gazele, 3x Tiger a 1x Puma, Maďarsko 1x Mi-17, Belgie 1x A-109, Španělsko 1x CH-47 a 1x Cougar. My jsme se zúčastnili se třemi vrtulníky Mi-171 Š. Vzhledem k tomu, že cíle cvičení byly zaměřeny k plnění úkolů v misích, tak osádky vrtulníků létaly v kompletním složení, včetně palubních střelců.

fotografie 1 fotografie 2  fotografie 3 fotografie 4

Všichni účastníci na závěr hodnotili cvičení jako velmi přínosné. Pro přerovské "vrtulníkáře" to znamenalo další zvýšení kvality připravenosti k misi ISAF. Je třeba dodat, že výcvik osádek do této konkrétní zahraniční mise stále pokračuje. Létající personál se zúčastnil výcviku na simulátoru v ukrajinském Kremenčuku. Zde si osádky vrtulníků mohly vyzkoušet a procvičit řešení nouzových situací za letu, což je velmi důležité, protože řadu těchto situací při výcviku za letu cvičit nelze a vrtulníkový simulátor v České republice není.

V těchto dnech nastoupily osádky vrtulníků k výcviku bojových drilů ve Vojenské akademii ve Vyškově. Dvě osádky odletěly do Velké Británie k výcviku v taktickém létání a přípravě standardního výcvikového programu před nasazením do mise ISAF.

23. základna vrtulníkového letectva Přerov

Foto: autor a EDA