Pražská Flora bude opět patřit vojákům

Autor: majorka Vlastimila Cyprisová, oddělení komunikace s veřejností, Generální štáb AČR

Vojenští profesionálové naší armády, příslušníci Hradní stráže, ale i aktivní záložníci se opět v pražském obchodním centru Atrium Flora představí veřejnosti. Akce pod názvem Army den se uskuteční ve středu 26. dubna 2017 a nabídne návštěvníkům celodenní program.

Samohybnou kanónovou houfnici Dana, kolový obrněný transportér Pandur, lehká obrněná vozidla Dingo a Iveco, protiletadlový raketový komplet, pyrotechnické roboty, motocykly Hradní stráže, výzbroj a techniku Vojenské policie a další techniku si mohou zájemci prohlédnout na venkovních plochách obchodního centra. Výzbroj a vybavení si pak vyzkouší i ve vnitřních prostorech, kde se představí jednotlivé vojenské odbornosti.

Pražská Flora bude opět patřit vojákům

Po celý den bude připraven bohatý a poutavý program, který se bude pravidelně opakovat v blocích. Vojáci předvedou ukázku bojového umění zblízka, představí během přehlídky svoji výstroj, zadržení figuranta služebním psem, předvedou také ukázky slaňování. Zpestřením bude Biketrial Show příslušníka ASC Dukla a několikanásobného mistra světa Václava Koláře a exhibiční vystoupení Čestné stráže. Nebudou chybět specialisté Centra vojenské kynologie se psím veteránem z Afghánistánu Athosem a německými a belgickými ovčáky.

Zájemcům o službu v armádě a aktivní záloze budou k dispozici rekrutéři s aktuální nabídkou i samotní příslušníci AZ, představí se Univerzita obrany i Vojenská střední škola MO. K dispozici bude stanoviště úspěšného projektu POKOS (Příprava občanů k obraně státu), který nejen pro školáky připravil vědomostní soutěž o zajímavé ceny. Odpoledne Army den vyvrcholí autogramiádou úspěšných sportovců ASC Dukla. Pestrý program vyšperkují armádní umělci vystoupením Ústřední hudby AČR, Hudby Hradní stráže a Vojenského uměleckého souboru Ondráš.

Návštěvníci si budou moci přímo na místě vyzkoušet jednotlivé disciplíny, které musí splnit všichni uchazeči o službu profesionálního vojáka, a ti nejlepší v dané disciplíně získají každou hodinu zajímavé věcné ceny.

Podle slov hlavní organizátorky plukovnice Lenky Šmerdové byl minulý ročník mimořádně úspěšný, proto akce letos pokračuje ještě s bohatším programem: „Na základě kladných ohlasů, které měl Army den v loňském roce, jsme se rozhodli i letos využít netradiční prostory obchodního centra a návštěvníkům představit mnoho zajímavého z armády a Hradní stráže. Letošní venkovní expozice bude rozsáhlejší a program ještě bohatší. Těšíme se, že tento den strávíme se všemi, které armáda zajímá, a věříme, že získáme i další zájemce o službu vojáka z povolání či v aktivní záloze.“