Albatros má výročí

V úterý 4. listopadu 2008 si 22. základna letectva v Náměšti nad Oslavou připoměla 40. výročí prvního vzletu L-39 Albatros. Jedná se o podzvukový víceúčelový letoun určený především k základnímu a pokračovacímu výcviku pilotů taktického letectva.

V české republice je provozován ve verzích L-39 C a L-39 ZA. Verze L-39 ZA je právě provozována u 22. zL v Náměšťi nad Oslavou. L-39 C je provozována u Centra leteckého výcviku (podniku LOM Praha) dislokované v Pardubicich.

Při příležitosti tohoto výročí byl letoun opatřen výroční kamufláží na které je vyobrazen šéfkonstruktér projektu L-39 Ing. Jan Vlček. Nástřik provedla firma VERA DESIGN za finanční podpory pěti sponzorů: Aera Vodochody, První brněnské strojírny Velká Bíteš, Aury Milevsko, Mesitu přístroje Uherské Hradiště, České letecké servisní Praha.

Verze, které navazují na letoun L-39 jsou L-39MS, L-59 a L-159. Letoun L-39 Albatros však považuje spousta lidí za nejkrásnější a nejúspěšnější cvičné letadlo na světě. Je to legenda československého a světového letectví.

Mohli bychom připomenout celkem 2892 letounů, vyrobených v letech 1971 až 1997 a přes čtyři miliony nalétaných hodin, které i dále narůstají, neboť ve více než 20 zemích světa je stále v provozu přes 1000 těchto letounů, nebo zmínit desetitisíce pilotů, kteří na L-39 létali a létají - včetně desítek kosmonautů, či fakt, že si tento letoun zvolilo několik známých akrobatických skupin. 

Slavnostní akce byla zahájena v novém hangáru za účasti velitele vzdušných sil generálmajora Ladislava Minaříka, sponzorů, starosty města Náměště, příslušníků klubu RAF, bývalých příslušníků základny, syna hlavního konstruktéra Václava Vlčka a konstruktérů tohoto letounu, kteří obeznámili přítomné s jeho vývojem.

Poté zástupci Aera Vodochody předali veliteli základny maketu modelu L-39. Umělecký kovář Jaromír Čížek předal základně plastiku letounu, kde polovina plastiky zobrazuje oslavovaný letoun a druhá polovina ptáka Albatrosa, podle kterého je letoun pojmenován. Další významnou událostí bylo předání jména generála Šišky 222. letce, která nyní ponese jméno 222. letka generála Šišky. Jméno svého manžela předala letce Vlasta Šišková s dcerou Dášou. Akce byla ukončena nízkým průletem letounu L-39 nad vzletovou a přistávací dráhou.

fotografie 1 fotografie 2 fotografie 3

Abychom mohli uspořádat tuto velkolepou vzpomínku na zdařilý letoun nám přispěla i firma Letiště Mošnov. Nakonec bych chtěla poděkovat všem sponzorům a hlavně iniciátorům pilotovi Pavlu Linhartovi a technikovi letounu Zdeňku Nožičkovi, bez kterých by se tato akce nemohla uskutečnit.

Pozn.: autorka děkuje za informace, které převzala z www.L-39.cz

Foto: www.army.cz


Video:

 


Autorka: Ludmila Formánková, tisková a informační pracovnice 22. základny letectva Náměšť nad Oslavou, s použitím materiálů Pavla Linharta