Přehlídka 2008 je minulostí

Autor: Miroslav Šindelář

Desetitisíce lidí snad ze všech koutů České republiky se v úterý 28. října 2008 sjely do hlavního města, aby byly po dlouhých více než třiadvaceti letech přímými svědky přehlídky.

Přehlídka 2008 navázala podle slov prezidenta republiky Václava Klause na tradici prvorepublikových přehlídek a v žádném případě neznamená pokračování manifestace síly, jak jsme ji znali z nedávné doby. Spolu s vojáky Armády České republiky se přehlídky zúčastnily také základní útvary Integrovaného záchranného systému a pražské městské policie.

Prezident republiky v projevu hodnotil roli současné malé moderní armády, která plní nelehké úkoly v zahraničí, ale je především připravena pomoci obyvatelům naší země ve spolupráci s dalšími záchrannými jednotkami jako tomu bylo v roce 2002 při povodních.

Hlášení náčelníkovi GŠ AČR generálu Vlatimilu Pickovi podává velitel pražské posádky plk. Pavel Kantor Prezidenta republiky doprávázela ministryně obranyPrezident republiky Václav Klaus vykonal přehlídku čestných jednotek v doprovodu ministryně obrany Vlasty Parkanové

"Armáda České republiky naplňuje naše spojenecké závazky, jejichž cílem je dosáhnout skutečných záruk naší dnešní svobodné politické existence. V tom hraje naše armáda úlohu nezastupitelnou," uvedl Václav Klaus.

Poté už před tribunami s čestnými hosty, mezi nimiž nechyběli nejvyšší státní představitelé, generalita české armády, velvyslanci, zahraniční přidělenci obrany a vojenští a letečtí přidělenci, defilovaly jednotky hlavních útvarů a zařízení Armády České republiky.

Ty po pražské Evropské ulici přivedl velitel společných sil generálmajor Jiří Halaška. Za pochodujícími tvary se jako jedni z prvních představili příslušníci speciálního útvaru z Prostějova na vozidlech Landrover se svojí technikou a zbraněmi.

fotografie 1 fotografie 2 fotografie 3 fotografie 4

Za nimi už po Evropské projížděli vojáci 4. brigády rychlého nasazení, které vedl jejich velitel plukovník gšt. Ladislav Jung. Divákům, kteří lemovali celou Evropskou ulici se představily tanky i pásová obrněná vozidla, speciální kolová technika a dokonce sanitní vozidla a cisterny patřící silám podpory a výcviku.

Nechyběly ani raketomety a dělostřelci uznávaná houfnice DANA. Za vojenskou technikou projížděla speciální vozidla Policie ČR, Hasičského záchranného sboru a Zdravotnické záchranné služby. Městští strážníci hlavního města Prahy ukázali hostům přehlídky svoji současnou automobilovou techniku.

fotografie 5fotografie 6 fotografie 7 fotografie 8

Závěr Přehlídky 2008 patřil dynamické ukázce zásahu, ve kterém se potvrdila souhra jednotlivých prvků Integrovaného záchranného systému a AČR.

Zasahovala při ní osádka vrtulníku W-3A Sokol z 24. základny dopravního letectva a byl to také jediný vrtulník, který se navzdory nepříznivému počasí mohl divákům představit z letecké techniky vzdušných sil české armády.

Právě nevlídné sychravé počasí způsobilo, že nemohly vzlétnout všechny plánované letouny a nad diváky kdesi v mlze zaburácely jen motory letounů JAS-39 Gripen z čáslavské základny.

fotografie 9 fotografie 10 fotografie 11 fotografie 12


videoVideo:


Fotografie v tiskové kvalitě - autor Radko Janata:

 

Fotogalerie: