Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Reakce na článek "Problém jménem Dingo"

Reakce na článek "Problém jménem Dingo"

Dne 6. října 2008 vyšel na titulní straně Lidových novin článek Problém jménem Dingo, který popisuje provozování lehkých obrněných vozidel Dingo 2 v Afghánistánu příslušníky Armády ČR. Článek obsahuje celou řadu nepravdivých a zavádějících tvrzení, na které tímto reagujeme.

V článku se tvrdí, že vozidlo Dingo 2 má slabý motor a že údajně nevyjede kopec. Není to pravda, vozidlo má vysoce výkonnou dieselovou pohonnou jednotku o výkonu 160 kW a je schopné zvládnout stoupání do 60stupňového svahu. V Afghánistánu jsou používány desítky vozidel Dingo 2 bez jakýchkoliv problémů a k plné spokojenosti uživatelů různých aliančních armád. Skutečným problémem je nízká kvalita nafty, která je k dispozici na základně Armády ČR v Lógaru. Nekvalitní palivo vede ke sníženému výkonu motoru. Je úkolem Armády ČR dodávku kvalitního paliva urychleně vyřešit. Jedná se o logistický problém, nikoliv otázku kvality vozidla.

V článku se uvádí bez jakéhokoliv zdůvodnění, že výzbroj vozidla, kulomet ráže 7,62 mm v otočné věži na střeše vozidla, je nedostatečná. Hlavním úkolem tohoto vozidla je přeprava pasažérů v podmínkách vysoké balistické ochrany. Pro tento účel je výzbroj dostačující. Pro aktivní bojové operace je určeno lehké obrněné vozidlo IVECO, které má Armáda ČR v Lógaru též k dispozici a které je vyzbrojeno kulometem ráže 12,7 mm v dálkově ovládané věži.

Náhradní pneumatiky s disky, další druh vybavení, který dle článku není k dispozici, byl ve skutečnosti objednán již na jaře tohoto roku. Do Afghánistánu budou dodány v průběhu října.

V závěrečné části článku autor vyzdvihuje kvality konkurenčního vozidla RG-31 od firmy BAE Systems, které má mít údajně oproti vozidlu Dingo 2 třetinovou cenu a o dva stupně vyšší balistickou ochranu.

Není pravda, že vozidlo RG-31 je k dispozici za třetinovou cenu oproti vozidlu Dingo 2. Tak nízké ceny lze docílit pouze v situaci, kdy se nezapočítá clo, DPH a pořídí se tzv. holé vozidlo bez zbraňového systému. Pokud se tyto parametry a další požadavky AČR započítají, výsledkem je cena srovnatelná s vozidlem Dingo 2. V článku se též uvádí, že vozidlo RG-31 má podle standardů NATO o dva stupně vyšší balistickou ochranu. Jedná se o tvrzení nepřesné, protože vozidlo RG-31 je k dispozici v různých konfiguracích s různými variantami balistické ochrany. Konfigurace balistické ochrany má samozřejmě vliv na cenu i výkonnostní parametry vozidla (vyšší balistická ochrana znamená větší váhu a menší pohyblivost vozidla). Vozidlo RG-31 kromě toho nedisponuje filtroventilačním systémem a proto nechrání posádku proti bojovým otravným látkám.

Zde si můžete přečíst stanovisko prodejce vozidel Dingo 2 pro Českou republiku