Ministerstvo obrany » Zpět na předchozí stránku » Výkonný vyprošťovací tank

Výkonný vyprošťovací tank

Dalším nových typem techniky ve výzbroji AČR je modernizovaný vyprošťovací tank VT-72M4 CZ. Tři stroje tohoto typu má nyní tankový prapor v Přáslavicích, který několik let používá modernizované bojové tanky T-72M4 CZ. Vyznačují se výrazně vyšší celkovou bojovou efektivností v porovnání s běžným tanky T-72M, avšak celá řada úprav zvýšila jejich hmotnost o 6,5 t. Běžné vyprošťovací tanky VT-72B tak měly problém jednak táhnout, jednak s nimi udržovat operační tempo. Proto byla objednána přestavba třech kusů na verzi označenou jako VT-72M4 CZ. Vozidlo v roce 2007 úspěšně absolvovalo vojskové zkoušky a ještě koncem téhož roku byly armádě dodány všechny tři kusy.

Vyprošťovací tank VT-72M4 CZ 1 Vyprošťovací tank VT-72M4 CZ 2

Vyprošťovací tank VT-72M4 CZ má stejnou pohonnou jednotku jako modernizovaný bojový stroj. Tvoří ji motor Perkins Condor CV-12-1000 TCA o výkonu 736 kW a automatická převodovka Allison XTG 411-6se čtyřmi stupni pro jízdu vpřed a dvěma pro jízdu vzad. Tím získal nový 51t „vyprošťovák“ shodné dynamické vlastnosti s bojovými tanky T-72M4 CZ, dokáže je bez problémů táhnout a má s nimi i sjednocenou logistiku.

Druhá přednost VT-72M4 CZ spočívá ve výrazném posílení balistické odolnosti prostoru dvoučlenné posádky, na kterém se podílejí bloky přídavné dynamické ochrany, jejichž řešení je shodné jako u T-72M4 CZ. Vyprošťovací vozidlo rovněž využívá i další moderní vybavení z tanku.  Technickou zajímavost představuje čtveřice barevných TV kamer,  umožňujících osádce chráněné pancířem sledovat venkovní situaci. Pracovní zařízení zahrnující otočný jeřáb s nosností 19 t, hlavní naviják s tažnou silou 300 kN (až 900 kN se dvěma kladkami), příďovou 3,66 m širokou radlici a tažné vybavení je stejné jako u originálního VT-72B. S typem VT-72M4 CZ získala AČR skutečně moderní a výkonný specializovaný prostředek, který nejen zajišťuje bojovou činnost útvaru vyzbrojeného tanky T-72M4 CZ, ale dokáže vyprošťovat a odtahovat tu nejtěžší techniku.