Armáda dostala nová obrněná vozidla Dingo 2

Autor: Michal Zdobinský, AVIS

V pondělí 14. dubna 2008 se ve vojenském prostoru ve Vyškově uskutečnilo slavnostní předání nových obrněných vozidel Dingo 2 příslušníkům AČR.

Podle prvního zástupce náčelníka Generálního štábu generálporučíka Jaroslava Kolkuse mají být tři z celkem čtyřech zakoupených vozidel v termínu od 22. do 23. dubna dopraveny do Afghánistánu, kde je začnou používat členové vojenské části českého Provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar.

Čtvrté vozidlo zůstane ve Vyškově pro výcvik posádek. „Koupili jsme našim vojákům to nejlepší, co v dané třídě existuje,“ uvedl při předávání první náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Převzetí vozidel Dingo 2 Vozidlo určené pro jednotky AČR v Afghánistánu - Dingo 2

Téměř třináctitunové Dingo 2, které vyrábí známý specialista na obrněnou techniku – německá firma KMW, je speciálně zkonstruováno především pro specifické nasazení v rámci zahraničních misí. Vyznačuje se velmi dobrou balistickou ochranou proti nebezpečím, která při operačním nasazení hrozí nejvíce.

Proto kabina pro osmičlennou posádku odolává nejen projektilům ručních palných zbraní, ale poskytuje velmi vysokou míru ochrany proti účinkům min či improvizovaných výbušných náloží.

Vozidlo Dingo 2 by mělo přispět k větší bezpečnosti našich vojáků v Afghánistánu Předání vozidel Dingo 2 představitelům Ministerstva obrany ČR

Dingo 2 české armády jsou opatřena pískovým maskovacím nátěrem a jejich výzbroj tvoří pohyblivý německý kulomet ráže 7,62 mm, který střelec ovládá z vnitřku kabiny.


Video: