Armáda » Informační servis » Zpravodajství » Zvířata ve službách armády - pomocníci vojáků, váleční hrdinové i veteráni

Zvířata ve službách armády - pomocníci vojáků, váleční hrdinové i veteráni

8.6.2012 • Zahajujeme sérii článků, které čtenáře uvedou jak do širší historie využití zvířat v armádě, tak především představí současný systém výběru, výcviku, ošetřování, nasazení a nakonec penzionování služebních psů v Armádě České republiky. Nový díl přibude každý pátek a bude se tak dít dva měsíce. V tom dnešním nabídneme pohled do minulosti a po celé zvířecí říši.

„Všechny země se ve válce snaží mobilizovat co nejvíce svých zdrojů, ať už materiálních nebo lidských, a není tedy divu, že se v této nevděčné situaci ocitla také zvířata.“ Touto větou shrnuje Jan Robovský knihu Mlčenliví hrdinové. A odpovídá nám jednoduše a výstižně na první otázku, proč byla zvířata účastníky bojových střetů prakticky odnepaměti.

K nošení a tahání materiálních zásob, výzbroje a lidských válečníků se odedávna využívali především koně. Ti začali být záhy po ochočení pro takové účely i šlechtěni – buď jako robustní pro nošení nákladu nebo jako rychlí pro kavalérie. Přestože kůň byl vždy vnímán jako zvíře ušlechtilé, ve válce trpěl stejně jako vojáci. Ve známé bitvě u Waterloo padlo například 30 000 koní.

Až za druhé světové války začal kůň, dříve neodmyslitelný armádní prvek, ztrácet na významu v konkurenci s obrněnými vozy a tanky. Přesto stále sloužil k tahání břemen a vojákům byl platný i coby nouzová rezerva potravy – během bitvy o Stalingrad vydal generál Paulus rozkaz pobít koně, aby vojáci dostali po týdnech hladovění vydatnější stravu alespoň na Štědrý den.

Právě z doby druhé světové války se zachovalo mnoho exponátů polní veterinární služby, které jsou při zvláštních příležitostech k vidění v muzeu na zámku Grabštějn, kde sídlí veterinární a výcviková základna AČR – prohlídku nabízí video pod článkem.

V bitvách se však objevovala i mnohem exotičtější zvířata. V pouštích Malé Asie a Afriky především velbloudi, už Hannibal proslul pro změnu válečnými slony. Ti měli ovšem hlavně psychologický účinek na morálku nepřítele (neznalého takových tvorů) a ačkoli se Hannibal vypravil na tažení přes Pyreneje a Alpy do Itálie se sedmatřiceti chobotnatci, největších úspěchů dosahoval bez nich, jelikož brzy pomřeli.

Jiným zvířetem tradičně spjatým s armádou a válčením je holub. Pro přepravu depeší se ovšem používaly kromě poštovních holubů i husy, pozemní depeše pak přenášeli také psi. Pokud bychom zůstali u opeřenců, velmi důležitou úlohu v dnešních armádách plní i dravci. Pro letouny je vysoce rizikový střet s volně žijícím ptactvem, proto jsou na leteckých základnách neodmyslitelnými pomocníky také vycvičení sokoli, káňata, jestřábi a další. Jen na kbelském letišti je k plašení havranů, holubů a racků připraven tucet dravých ptáků.

V příštím díle našeho cyklu, to znamená příští pátek, již zúžíme téma na psy, a tak se třeba dozvíte, kdo byl seržant Stubby.

Průměrné hodnocení (4 hlasů): 4.75, vaše hodnocení: Hlasování jste se nezúčastnil(a), hlasování bylo již ukončeno.


Fotogalerie
  • Historická ukázka tažných koní na Tankovém dni v Lešanech Historická ukázka tažných koní na Tankovém dni v Lešanech Historická ukázka tažných koní…
  • Moderní pětibojař David Svoboda drží při focení kalendáře Dukly káně, které na letišti ve Kbelích používají k plašení ptáků a další zvěře Moderní pětibojař David Svoboda drží při focení kalendáře Dukly káně, které na letišti ve Kbelích používají k plašení ptáků a další zvěře Moderní pětibojař David Svoboda…
  • Muzeum polní veteriny - celkový pohled Muzeum polní veteriny - celkový pohled Muzeum polní veteriny - celkový…
  • Muzeum polní veteriny - kyslíková maska pro koně Muzeum polní veteriny - kyslíková maska pro koně Muzeum polní veteriny -…
  • Muzeum polní veteriny - souprava chirurgických nástrojů Muzeum polní veteriny - souprava chirurgických nástrojů Muzeum polní veteriny - souprava…
Veterinární a výcviková základna AČR - Autor: Kateřina Lang

Autor: Miroslava Pašková