Ženisté v Bechyni převzali od Američanů materiál a vybavení za téměř 30 milionů korun

Autor: Jana Deckerová a kpt. Jana Sedláčková

U příležitosti Dne ženisty se ve čtvrtek 29. června v posádce 15. ženijního pluku v Bechyni uskutečnil slavnostní nástup. V rámci něj byl v rámci programu vlády USA „Security Assistance 1206“ dodán jednotkám EOD materiál pro upgrade robotů TALON, detektory kovů, pyrotechnické obleky a další pomůcky sloužící k likvidaci improvizovaných výbušných zařízení. Do Bechyně k ženistům dorazil i náčelník Generálního štábu AČR armádní generál Josef Bečvář.

15. ženijní pluk je od roku 2012 zapojen do asistenčních programů vlády USA, týkajících se dodávek speciálního vybavení a materiálu pro jednotky EOD, nezbytného k zabezpečení plnohodnotného poskytování EOD podpory jednotkám Armády České republiky, a to nejen v rámci jejich nasazení v zahraničních operacích, ale také při jejich aktivaci na území České republiky.

„Zapojení jednotek EOD 15. ženijního pluku do asistenčních programů vlády USA odstartovala vzájemná spolupráce českých a amerických odřadů EOD v rámci působení Provinčního rekonstrukčního týmu AČR v afghánské provincii Lógar, kde byly české jednotky EOD pro plnění společných úkolů vybaveny americkým materiálem a technikou, což velmi významně přispělo ke zvýšení ochrany našich jednotek při plnění operačních úkolů,“ říká plukovník Jiří Lustyk, velitel 15. ženijního pluku a dodává, že se jednalo zejména o dálkově ovládané roboty TALON a PACKBOT, zásahové EOD vozidlo, systémy rušení, detektory povelových vodičů a přístroje nočního vidění.

V rámci programu vlády USA s názvem „Security Assistence 1206“ již v roce 2013 obdržely dodáno jednotky EOD 15. ženijního pluku vybavení v hodnotě okolo 80 milionů korun. Bylo to především osm robotů TALON, přístroje nočního vidění, pyrotechnické obleky, detektory kovu a detekční přístroje pro identifikaci podomácku vyráběných trhavin.

EOD jednotky 15. ženijního pluku získaly další vybavení od USA

Dnešním dnem byly jako součást programu FMF (Foreign Military Financing) ukončeny další dva projekty, v rámci kterých byl jednotkám EOD 15. ženijního pluku dodán další materiál a vybavení v celkové hodnotě kolem 30 milionů korun. „Oba projekty byly zaměřeny na dodávku materiálu pro upgrade robotů TALON, detektory kovů, pyrotechnické obleky a výcvikové pomůcky, sloužící k výcviku v oblasti likvidace improvizovaných výbušných zařízení,“ dodává závěrem plukovník Lustyk.