Ženisté tří států NATO nacvičují násilný přechod vodní překážky v Litoměřicích

Autor: kapitánka Jana Sedláčková, tisková a informační důstojnice 15. ženijního pluku

Na Vodním cvičišti v Litoměřicích v těchto dnech pokračuje mezinárodní cvičení ženijních jednotek nazvané ELBE 2017. Kromě českých ženistů se na cvičení podílejí i vojáci Ozbrojených sil Slovenské republiky a Texaské národní gardy.

Hlavním smyslem cvičení ELBE 2017 je prověření odborných, taktických a bojových schopností ženijních jednotek v rámci Aliance při násilném přechodu vodní překážky přibližující se reálné situaci ozbrojeného konfliktu.

„V tomto týdnu nacvičujeme základní úkony na pontonech, dále se soustředíme na spojování jednotlivých dílů pontonové mostové soupravy do tzv. přívozových soulodí s následným připojením člunů a manipulaci s přívozy na vodní překážce,“ vysvětlil podplukovník Jiří Machoň, velitel 151. ženijního praporu. „Společný výcvik ženijních jednotek vyvrcholí příští týden stavbou mostového přepraviště přes řeku Labe s následným přejezdem těžké bojové techniky. Do cvičení je celkem zapojeno na 200 vojáků se 70 kusy techniky, na samotné stavbě pontonového mostu se jich podílí zhruba sto padesát,“ vypočítal podplukovník Jiří Machoň.

Češi, Slováci a Texasané

Za Armádu ČR jsou kromě příslušníků 15. ženijního pluku na Vodním cvičišti přítomni také vojáci dalších útvarů - 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 14. pluku logistické podpory, 21. základny taktického letectva a 30 příslušníků ženijního praporu v Seredi a Texaské národní gardy. „Jsme rádi, že se na tomto výcviku můžeme podílet. Na Slovensku se během roku uskutečňují podobná cvičení, zde je navíc benefitem vzájemná výměna zkušeností,“ uvedl poručík Matúš Velikov, velitel pontonové čety ženijního praporu ze Seredi.

Novinkou letošního ročníku je účast příslušníků pontonové roty Aktivních záloh 151. ženijního praporu, která vznikla k 1. lednu 2017. „Je to již naše třetí cvičení během tohoto roku, do kterého jsme aktivně zapojeni společně s našimi profesionálními kolegy,“ řekl poručík Oldřich Kodeda, příslušník pontonové roty AZ. „Naše příprava na Elbe 2017 začala již několik měsíců před zahájením samotného cvičení, tak, abychom se seznámili nejenom s technikou, systémem řízení a velení, ale také například s bezpečnostními opatřeními,“ poznamenal poručík Oldřich Kodeda.

V příštím týdnu za vojáky do Litoměřic zavítá generálmajor Jiří Verner, zástupce náčelníka Generálního štábu a ředitel Společného operačního centra, a velitel Pozemních sil generálmajor Štefan Kaleta. Cvičení si také nenechá ujít vojenský přidělenec USA v ČR plukovník Roger Bowman či starosta města Litoměřice Ladislav Chlupáč.

ELBE 2017

Autor: 103. centrum CIMIC/PSYOPS

Nahrává se přehrávač videa ...