Ženisté tří armád spojili síly při stavbě pontonového mostu přes Labe

Autor: Jana Deckerová a kapitánka Jana Sedláčková

Přes 250 vojáků českých a slovenských ženijních jednotek spolu s příslušníky Texaské národní gardy si vyzkoušelo na Vodním cvičišti v Litoměřicích společné nasazení v situaci ozbrojeného konfliktu. Cvičení ELBE 2017 se poprvé zúčastnili i příslušníci nově vzniklé pontonové roty Aktivní zálohy 151. ženijního praporu v Bechyni.

Ženisté tří armád spojili síly při stavbě pontonového mostu přes Labe

Hlavním cílem cvičení ELBE 2017 bylo postavit pontonový most a zároveň získat zkušenosti všech tří armád ze stavby pontonové mostní soupravy české armády. Vojáci postavili most dlouhý zhruba 146 metrů za čtyřicet pět minut, a to od shození prvního pontonu až po spojení mostu. Most snese zatížení 60 tun a v případě potřeby se z něj dají postavit i rafty, kterými se přepravuje v úvodu technika.

„Cvičení vyvrcholilo dynamickými ukázkami s různými způsoby překonávání vodní překážky. Jeho výsledkem byla stavba mostového přepraviště za použití pontonové mostové soupravy s následným přejezdem těžké bojové techniky,“ popsal podplukovník Jiří Machoň, velitel 151. ženijního praporu a řídící cvičení. „Scénář jsme se snažili vytvořit tak, aby se bojová situace co nejvíce přiblížila skutečnému ozbrojenému konfliktu a ženijní jednotky si mohly vyzkoušet společné nasazení v rámci NATO. Úplně poprvé se do cvičení zapojili i příslušníci pontonové roty Aktivní zálohy 151. ženijního praporu, která vznikla teprve letos v lednu,“ upřesnil.

Tři alianční armády – společně jako jeden tým

Kromě příslušníků 15. ženijního pluku se cvičení zúčastnili vojáci 4. brigády rychlého nasazení, 7. mechanizované brigády, 13. dělostřeleckého pluku, 14. pluku logistické podpory a 21. základny taktického letectva, a to s více než 70 kusy techniky. Do cvičení se tradičně zapojili také příslušníci ženijního praporu Sereď z Ozbrojených sil Slovenské republiky a příslušníci Texaské národní gardy.

„Z ženijních schopností jste tu mohli vidět průzkum vodní překážky, plavidlovou přepravu, přívozovou přepravu, stavbu pontonového mostu a po leteckém útoku i opravu poškozeného dílu pontonového mostu a jeho ukotvení. V závěru se pak uskutečnila přeprava prostředků Pozemních sil po mostovém přepravišti. Velmi cenné pro všechny zúčastněné bylo zejména sladění společných postupů a vyzkoušet si fungování několika armád v jednom týmu,“ vysvětlil podplukovník Machoň.

Ženisté jsou schopni reagovat na ozbrojený konflikt

Společné působení mezinárodních ženijních jednotek ocenil i velitel Pozemních sil Armády ČR generálmajor Štefan Kaleta: „Ženisté tu předvedli perfektní výkon a velmi oceňuji spolupráci jak našich a slovenských ženijních jednotek, tak i příslušníků Texaské národní gardy při společném nasazení. Jednotlivé ukázky demonstrovaly připravenost a schopnost ženistů reagovat na situace ozbrojeného konfliktu, což je v dnešní době velmi důležité, “ konstatoval generálmajor Kaleta.

„Oceňujeme, že jsme se na tomto cvičení mohli podílet a pokud mohu porovnat naši a českou techniku, musím konstatovat, že ji máme téměř totožnou. Naši vojáci přijeli velmi dobře připraveni, a proto pro nás bylo velkým přínosem to, že jsme tu mohli uplatnit naše vědomosti a zkušenosti z našeho výcviku,“ ocenil vzájemnou spolupráci ženijních jednotek poručík Matúš Velikov, velitel 1. pontonové čety ženijního praporu Sereď.

Ženisté tří armád spojili síly při stavbě pontonového mostu přes Labe

Autor: J. Kouba

Nahrává se přehrávač videa ...