Záložníci opět ochránili Dukovany před agresory

Autor: Michal Voska a Libuše Pavlíčková, Krajské vojenské velitelství Jihlava

Prověření připravenosti k ochraně perimetru Jaderné elektrárny Dukovany, ale také ukázka součinnosti a skvělého výcviku. Tak vypadalo cvičení Safeguard, které ve čtvrtek 22. září vyvrcholilo závěrečnou prověrkou vojáků 191. pěší roty aktivní zálohy a Krajského vojenského velitelství Jihlava a vojáků 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, příslušníků Policie ČR a pracovníků společnosti ČEZ.

Tento týden nastoupili příslušníci 191. pěší roty aktivních záloh Jana Kubiše při Krajském vojenském velitelství Jihlava na cvičení SAFEGUARD Dukovany 2016. Při nástupu byli podle služebního zařazení někteří záložníci jmenováni do vojenských hodností podle zákona o službě vojáků v záloze platného od 1. července 2016. Ihned poté se s vojáky KVV přesunuli do prostoru Jaderné elektrárny Dukovany, kde cvičili týden zajištění vnější ochrany tohoto objektu společně s příslušníky 44. lehkého motorizovaného praporu Jindřichův Hradec, 22. základny vrtulníkového letectva Sedlec-Vícenice, policisty Krajského ředitelství policie Kraje Vysočina a pracovníky jaderné elektrárny.  Za Armádu ČR se cvičení zúčastnilo celkem 140 osob, policistů bylo 25 a pracovníků jaderné elektrárny 50.

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany

Cvičení Safeguard se u Dukovan koná podruhé. Vojáci mají u přístupových cest do elektrárny strážní stanoviště vybudovaná z pytlů s pískem. „Toto je cvičení stupně tři, což je národní cvičení,“ uvedl Roman Havlín, který v elektrárně vede útvar bezpečnosti. Stejným způsobem by podle něj armáda musela okolí Dukovan střežit, kdyby česká vláda vyhlásila krizovou situaci. Reálně taková situace zatím nenastala.

Na pomoc přiletěl i armádní vrtulník

Při ukázkách svých dovedností při ochraně elektrárny vojáci zneškodnili skupinu ozbrojených mužů, kteří se chtěli dostat do elektrárny bočním vchodem. Na pomoc jim přiletěl i armádní vrtulník z Náměště nad Oslavou. Druhý zásah se odehrával v režii speciální policejní jednotky působící při elektrárně. Do střeženého areálu se v tomto případě pokoušeli proniknout agresoři, kteří přijeli autobusem a měli rukojmí. Po zneškodnění pachatelů se ukázalo, že v autobuse je výbušnina umístěná v tlakovém hrnci u baterie vozidla. Výbušninu odstranili pyrotechnici pomocí robota.
 

Propouštěcí stanoviště

Propouštěcí stanoviště

„Mohu konstatovat, že cíle cvičení byly naplněny, ověřili jsme funkčnost spolupráce a koordinace se všemi zapojenými složkami. Tímto všem děkuji za aktivní přístup k průběhu celého cvičení,“ řekl po jeho ukončení plukovník Jan Ňachaj,“ ředitel Krajského vojenského velitelství Jihlava.

Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 MW. Při plném provozu pokrývá pětinu spotřeby elektřiny v Česku. Nyní jsou z jejích čtyř bloků dva plánovaně odstaveny. Jde tedy celkově o významný prvek k zajištění dodávek elektrické energie.