Záchranář přivezl z náročného kurzu odznak a zařadil se mezi trojici nejlepších vojáků

Autor: nrtm. Pavel Matoušek

Dva zástupci Armády České republiky, nrtm. Pavel Matoušek, zdravotnický záchranář obvaziště 74. lehkého motorizovaného praporu Bučovice, a nrtm. Radek Kryštof, zdravotnický záchranář obvaziště 43. výsadkového praporu Chrudim, se od 15. do 28. září zúčastnili vojenského kurzu zdravotnické odbornosti na americké základně Grafenwöhr v Německu.

Cílem kurzu, který se jmenoval Expert Field Medical Badge Podzim 2017, bylo získání jednoho z nejcennějších amerických odbornostních odznaků Expert  field medical badge, jehož obdržením voják projevil nejen schopnost naučit se, ale také provést řadu úkonů ze všech oblastí vojenského prostředí americké armády za krátký časový úsek (10 dnů) pod fyzickou zátěží, psychickým stresem a nedostatkem spánku. O náročnosti kurzu hovoří i úspěšnost, která dlouhodobě činí 17 až 20 procent.

Přesto se do něj přihlásilo celkem 174 kandidátů, kromě českých vojáků tu byli i jejich kolegové z Rakouska, Litvy, Velké Británie, Kanady, Slovinska a Kosova. Kurz dokončilo 31 účastníků, mezi úspěšnými byl i nrtm. Pavel Matoušek ze 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic, který odznak dostal z rukou amerického generála a stal se tak v pořadí třetím absolventem v historii Armády České republiky.

Každý výcvik na americké základně se standardně zahajuje tzv. „inprocessingem“ a kontrolou materiálu. Druhý den přišlo na řadu šestihodinové školení pro zahraniční účastníky bez jediné přestávky, kterou potřebovali na udržení pozornosti při plnění otázek v testu. Následující den už zahraniční účastníci absolvovali přezkoušení z tělesné přípravy a po jeho splnění také měření tělesného tuku. Pokud měl někdo nadváhu, nemohl se kurzu účastnit.

V rámci testovacího týdne vojáci plnili řadu úkolů, které musel stihnout v limitu. Pokud účastník všemi prošel, čekal ho závěrečný přesun na 12 mil, tzv. „Hell march“ v plné polní, s předepsaným materiálem, který musel zvládnout v časovém limitu tří hodin.