Vzpomínka na tragicky zahynulé slovenské vojáky je i po dvanácti letech stále živá

Autor: Lucie Růžková

Zhruba třicet věřících si ve čtvrtek 18. ledna ve vojenském kostele sv. Jana Nepomuckého v Praze připomnělo tragédii, k níž došlo 19. ledna 2006. Tehdy při přistávacím manévru ještě nad Maďarskem, pouhých dvacet kilometrů od cílového slovenského letiště, došlo k pádu vojenského letadla. Zahynulo v něm 41 slovenských vojáků a jeden pracovník ministerstva obrany, kteří se vraceli z mise KFOR v Kosovu.

Zádušní mši celebroval hlavní kaplan Armády České republiky plukovník Jaroslav Knichal. Ministerstvo obrany reprezentoval ředitel odboru pro válečné veterány plk. gšt. Eduard Stehlík, Armádu ČR zastupoval zástupce náčelníka Generálního štábu – inspektor AČR generálmajor Jaroslav Kocián. Ve vojenském kostele byla i řada čestných hostů, například velvyslanec Slovenské republiky v ČR Peter Weiss a přidělenec obrany Slovenské republiky v ČR plukovník Štefan Kovács.

„Dnešní mši svatou si uvědomuji silněji a to proto, že při tragédii zahynul také slovenský kaplan pplk. Michal Štang, generální vikář. O to více si teď ti, kteří sloužili na stejné základně v Kosovu, uvědomují ztrátu těchto vojáků. Scházeli jsme se ve společné kapli, kdy jeden půlrok tam sloužil slovenských kaplan, druhý půlrok český kaplan, i při stolování. V tom bylo to úžasné propojení nás všech,“ řekl věřícím plukovník Jaroslav Knichal, který prošel misí KFOR jako člen 9. kontingentu AČR.

Naší povínnosti je připomínat oběti

„Je naší povinností tyto skutečnosti připomínat a nezapomínat právě na ty, kteří obětovali lidský život,“ pokračoval hlavník kaplan AČR.

Zmínil se také o knize An – 24 nedoletěl, jejíž autorem je kapitán Martin Farkaš, který jako jediný nehodu vojenského letadla přežil. „Když člověk pročítá tuto knihu, která vyšla v loňském roce, a pročítá dopisy příslušníků, tak vám nezůstává suché oko. Já osobně, když čtu tyto dopisy, si uvědomuji, na kolik naplňuji svůj život plnohodnotně,“ dodal plukovník Jaroslav Knichal a vyjádřil přání, aby setkání bylo i povzbuzením a nadějí pro nás všechny.

Záštitu nad akcí, kterou z podnětu Společnosti generála M. R. Štefánika organizují slovenské spolky sídlící v Praze, převzal slovenský velvyslanec v České republice Peter Weiss.


Co se stalo 19. ledna 2006?
  • Letecká katastrofa slovenského An – 24 je největší letecké neštěstí v dějinách samostatné Slovenské republiky.
  • Antonov An-24 slovenské armády narazil za tmy při přistávacím manévru do zalesněného kopce mezi obcemi Hejce a Telkibánya v Maďarsku.
  • Při nárazu zemřelo 41 vojáků a 1 civilní zaměstnanec ministerstva obrany SR, jeden voják přežil. Letoun převážel zpět slovenské příslušníky sil KFOR z půlroční služby v Kosovu.
  • Trosky letadla An-24 byly později převezeny na leteckou základnu v Prešově a byly podrobeny důkladnému vyšetřování. Důvody havárie nebyly i přes nalezení funkčních černých skříněk dlouhou dobu jasné. Nakonec se však potvrdila původní domněnka, že neštěstí způsobilo selhání lidského faktoru. Posádka se zřejmě dopustila navigační chyby.
  • Podle vyšetřovací komise nemělo letadlo správně nastavený radiový výškoměr a posádka špatně odhadla přechod z přístrojového na vizuální přiblížení k letišti v Košicích.