Výstřely za Marcela Janoška

Autor: poručík Marek Chovanec

Ozvěna posledních výstřelů dozněla. Střelnice utichla. Zůstala však vzpomínka na kamaráda, kolegu a vojáka rotného Marcela Janoška, který před dvěma lety tragicky zahynul.

V neděli 16. prosince se uskutečnil nultý ročník memoriálu, který se rozhodla uspořádat Československá obec legionářská jednoty Moravskoslezského kraje. „Na valné hromadě obce bylo rozhodnuto, že střeleckou soutěží vzpomeneme rotného Marcela Janoška, jako uctění jeho služby vlasti,“ řekl Alois Fiala, zástupce ČSOL.

V podzemní střelnici Bois v Opavě se sešlo 17 soutěžících, kteří poměřili své síly ve střelbě z pistole CZ 75 D Compact v ráži 9 mm. „V tomto nultém ročníku se střílelo v kategorii jednotlivců, každý měl tři nástřelné rány a deset soutěžních,“ upřesnil Vladimír Tománek, ředitel soutěže. „Podmínky měli všichni shodné, stříleli z jedné pistole, která jak ukázaly výsledky, byla dobře naladěná,“ doplnil s úsměvem.

Z celkového počtu se do klání zapojili čtyři příslušníci Armády ČR, jeden zástupce Policie ČR a po šesti závodnících z Československé obce legionářské a Klubu vojenské historie Milostovice. Nejlépe se vedlo kapitánu Milanu Londákovi z 53. brigády průzkumu a elektronického boje, který zvítězil nástřelem 92 bodů. Druhý skončil Jiří Kaštil z KVH Milostovice, který zaostal o šest bodů, o bod méně měl Oto Žallmann z ČSOL.

„O čtvrté a páté místo se dělili naši kolegové z 53. brigády shodným nástřelem 83 bodů - poručík Marek Chovanec a nadpraporčík Patrik Lestly. Já jsem skončil uprostřed tabulky,“ krčil rameny vojenský kaplan kapitán Kamil Vícha podle kterého byla střelecká soutěž důstojnou vzpomínkou na zesnulého kolegu.

Foto: kapitán Kamil Vícha