Výstava před Generálním štábem AČR zdůrazňuje vynikající roli československých vojáků

Autor: Mira Třebická, komunikační manažerka náčelníka Generálního štábu Armády České republiky

V pondělí 25. října 2010 zahájil náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek další díl z bohatého cyklu výstav instalovaných před historickou budovou Generálního štábu AČR určených široké veřejnosti.

Výstava je tentokrát věnována vzniku samostatného československého státu - 28. říjnu roku 1918. Právě toto datum se řadí v našich moderních dějinách mezi nejvýznamnější. Formát výstavy pod názvem „Cesta k samostatnosti - 28. říjen 1918“ poskytuje dostatečnou plochu pro přiblížení nejvýznamnějších událostí posledních let existence rakousko-uherské monarchie od proslulého atentátu v Sarajevu až po pařížskou mírovou konferenci.

Autor této expozice Jan Boris Uhlíř z Vojenského historického ústavu zde představil množství unikátních dobových dokumentů, které ještě nikdy nebyly zpřístupněny veřejnosti.

V klíčovém říjnu 1918 byl deklarován vznik Československa. Toto Masarykovo Československo se velmi brzy stalo sebevědomým, demokratickým státem, jehož koncepce a idea dodnes udivují svou nadčasovostí. Věřím, že záměr tohoto výstavního díla – připomenou cestu k samostatnosti a zdůraznit v ní vynikající roli československých vojáků – se podařilo naplnit,“ řekl v projevu při vernisáži armádní generál Vlastimil Picek.