Výstava před Generálním štábem AČR přibližuje osudové dny a měsíce roku 1942

Autor: Mirek Šindelář

Náčelník Generálního štábu Armády České republiky armádní generál Vlastimil Picek v pondělí 28. května zahájil další z řady výstav před budovou Generálního štábu AČR.

Tentokrát věnovanou 70. výročí provedení operace Anthropoid, na jejímž konci bylo úspěšné provedení atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Mapuje tedy nejtěžší období nacistické okupace a současně nejslavnější událost novodobých vojenských dějin, kterou atentát zcela určitě byl.

Expozice vznikla ve spolupráci Generálního štábu Armády České republiky s plukovníkem Alešem Knížkem a plukovníkem Michalem Burianem z Vojenského historického ústavu .

Právě oni jsou autory panelů, na nichž se mohou návštěvníci blíže seznámit pomocí historických dokumentů a fotografií s jedním z nejtěžších období českého národa za druhé světové války. Od jeho počátků až po vraždění nevinných občanů, kteří pomáhali parašutistům.

„V moderních dějinách bychom našli jen málo příkladů tak úzkého sepětí armády s civilním obyvatelstvem. Domácí odboj nedisponoval zbraněmi ani vycvičenými lidmi, aby mohl podobnou akci provést. Parašutisté by nedokázali atentát uskutečnit bez podpory desítek, ba stovek vlastenců zde doma. Lidí nesmírně statečných, kteří za pomoc parašutistům riskovali nejen své vlastní životy, ale i životy svých nejbližších,“ uvedl v projevu armádní generál Vlastimil Picek.