Vyškov: Vojáci kurzů základní přípravy darovali 26,5 litrů krve

Autor: kapitánka Monika Nováková, tisková a informační důstojnice VeV-VA

Ve čtvrtek 10. srpna dorazila do kasáren Dědice Transfúzní služba Oddělení hematologie a krevní transfúze Ústřední vojenské nemocnice Praha, aby zde provedla více než 50 odběrů krve.

Vyškov: Vojáci kurzů základní přípravy darovali na 26,5 litrů krve

Vyškovští zareagovali na výzvy k dárcovství krve, které byly zveřejněné v rozhlasových stanicích a rozhodli se k činu. Náčelník Odboru přípravy do zahraničních operací a speciální přípravy Velitelství výcviku – Vojenské akademie plukovník gšt. Vojtěch Prýgl kontaktoval Ústřední vojenskou nemocnici. Právě u jeho odboru je momentálně přes pět stovek převážně mladých dárců kolem dvaceti let, kteří právě prochází kurzy základní přípravy pro nové příslušníky Univerzity obrany a Aktivní zálohy či se účastní dobrovolného vojenského cvičení.

A tito nováčci neváhali a hned po 7 hodině ranní se vyškovský společenský klub začal plnit zájemci. Většinou šlo o prvodárce, kteří kvitovali možnost darovat krev přímo v kasárnách a pomoct tak potřebným. A samozřejmě strůjce myšlenky, plukovník Prýgl šel všem příkladem a krev daroval jako první. Celkem krev darovalo 59 vojáků a vojákyň. Na víc ani kapacity transfúzní služby nestačily.

Krev bude Vyškov darovat pravidelně

„ V letních měsících dochází k výpadku některých krevních skupin z důvodu omezeného množství dárců, zejména kvůli ‚dárcovské dovolené‛ stálých dárců,“ vysvětlila Iveta Fořtová z transfúzní služby, a proto zdravotníky inciativa i zájem vyškovských potěšil. Navíc se s Velitelstvím výcviku – Vojenskou akademií dohodli na pravidelných výjezdech do Vyškova, zejména v měsících červen až srpen.

V říjnu by se pak k odběrům krve měly přidat ještě odběry vzorků pro dárcovství kostní dřeně.