Výcvik letectva ve Španělsku - EATT 2012

Autor: kapitánka Zuzana Špačková, 24. základna dopravního letectva Praha-Kbely

EATT 2012 - European Air Transport Training 2012 - je mezinárodní výcvik transportního letectva, který se konal ve dnech 4. - 15. června 2012 na španělské letecké základně Zaragoza. Českou republiku zastupovali příslušníci 24. základny dopravního letectva s letounem CASA C-295M.

Let s napadením dvojice letounů F-18, přistání na nezpevněnou dráhu a dráhu omezených rozměrů, přistání na travnatou plochu s vyzvednutím jednotky, shoz nákladu ve stanoveném časovém limitu, shoz materiálu dle časového plánu, výsadek parašutistů, noční taktické lety, lety ve skupině, manévry s překonáním nepřátelské letové linie.

To je jen malý výčet činností, které byly náplní dvoutýdenního cvičení, jehož se zúčastnilo několik evropských posádek transportních letounů. Česká republika a Španělsko se podílely na výcviku s letounem CASA C-295 M, posádky z Belgie, Francie, Nizozemska a Španělska s letounem C-130 Herkules a posádky z Německa s letounem C-160 Transall. Jako pozorovatelé byli přítomni zástupci Bulharska, Itálie, Lucemburska, Norska, Švédska, Rakouska a Řecka.

EATT 2012 byl první ročník a vznikl z iniciativy Evropské obranné agentury (EDA) s cílem poskytnout příležitost k výcviku posádek účastnických zemí a dosáhnout tak mnohem vyšší úroveň interoperability mezi provozovateli taktické letecké přepravy v oblasti výcviku a operačního nasazení. EATT 2012 nabídl jedinečnou příležitost výcviku v pokročilém plánování misí a provádění taktických úkolů transportního letectva na základě zvyšující se složitosti – od misí jednotlivých letounů, přes mise ve formacích až po mise COMAO (Composite Air Operation) s hrozbami ze vzduchu i ze země.

EATT 2012 a příští ročník 2013 umožní sběr informací nezbytných k analýze a tvorbě standardních a taktických postupů transportních letadel za účelem založení výcvikového kurzu European Advanced Airlift Tactics Training Course (EATTC) v roce 2014. Ten bude totožný s AATCC (Advanced Airlift Tactics Training Course), který se koná v USA, a je jediným kurzem vyučujícím bojové létání pro dopravní letectvo, přičemž EATTC bude zaměřen na výuku standardní taktiky, postupů a procedur transportního letectva a vydávání příslušných kvalifikací.

Armáda České republiky byla zastoupena na EATT 2012 dvacetičlennou skupinou složenou ze dvou posádek, pozemních techniků, výsadkových průvodců a zpravodajských důstojníků z řad 24. zdl. Nešlo tedy jen o letecké dovednosti, ale cvičení zahrnovalo celý proces mezinárodní spolupráce při vypravení a přijímání letadel. Terminologie a předpisy, taktika transportního letectva, létání podle standardů NATO, navádění a shoz zásob, výsadky a přistání do neznámého terénu ve dne i v noci a v neposlední řadě výměna zkušeností. Význam konaného cvičení je široký. „EATT 2012 byl prvním ročníkem a vznikl na základě potřeby součinnostního výcviku transportních letounů s důrazem na sjednocení bojových letových procedur a všeobecně používaných plánovacích procesů. V budoucnu by se účast dopravního letectva na cvičeních podobného rázu měla určitě opakovat, “ uvedl velitel transportní letky podplukovník Milan Laniak.